• +48 502 21 31 22

Polscy pracownicy biurowi znają prawo pracy i czują się z nim bezpieczni

70% pytanych twierdzi, że w ich firmie przepisy prawa pracy są respektowane, jednak 20% czuje, że pracodawca łamie ich prawa.

Polscy pracownicy biurowi znają prawo pracy i czują się z nim bezpieczni

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ma ona na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących tzw. work-life balance. Czytaj więcej: Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu pracy.

Z badania portalu Rocketjobs.pl wynika, że duża grupa polskich pracowników biurowych pozytywnie ocenia swoją wiedzę na temat prawa pracy – 41% z nich uważa, że zna je dobrze, a 31% – bardzo dobrze. Poziom wiedzy o prawie idzie w parze z zajmowaną pozycją – im wyższe stanowisko, tym lepsza deklaratywna znajomość paragrafów. Najlepiej swoją znajomość praw oceniają pracownicy średnich i dużych przedsiębiorstw – odpowiednio 81% i 80%. Jednocześnie co piąty przedstawiciel "white collars" postrzega swoją orientację w Kodeksie pracy jako mierną lub dostateczną. Na kim powinien spoczywać obowiązek edukacji w tym zakresie? 64% ankietowanych uważa, że na pracodawcy, 1/3 respondentów nie ma zdania na ten temat.

Jak podkreśla Hanna Cielebąk, recruitment specialist w Rocketjobs.pl, Just Join IT i Hello HR, temat prawa pracy i jego znajomości przez pracowników wydaje się być jednym z bardziej aktualnych omawianych przez działy HR. – W trakcie procesów rekrutacyjnych, ale także później na etapie zatrudnienia nowej osoby, widoczna jest różnica “pokoleniowa” w znajomości prawa pracy. Kandydaci i pracownicy z mniejszym seniority czy też stażem pracy przejawiają większą świadomość paragrafów, które pojawiają się w Kodeksie pracy. Bezpośredni wpływ może mieć na to aktualność wiedzy, informacji przekazywanych w szkołach średnich czy na studiach. Tutaj pojawia się znak zapytania – jak często starsi stażem pracownicy aktualizują swoją wiedzę na temat aspektów prawnych w pracy? – zauważa ekspertka. – Wiedza uznawana za fundamentalną często odświeżana jest dopiero w momencie, gdy jest nam do czegoś “potrzebna”, kiedy mamy poczucie, że nasz pracodawca robi coś wbrew zapisanym tam zasadom. W dobie tak często zmieniających się regulacji ilu z zatrudnionych Polaków jest w stanie powiedzieć, co dokładnie w Kodeksie pracy się znajduje? Idąc dalej, co w tym Kodeksie się zmieniło od ostatniego zapoznania? A także bardzo istotna kwestia – na kim powinien spoczywać obowiązek aktualizowania tej wiedzy – na pracownikach czy na pracodawcy? – dodaje Hanna Cielebąk.

Badanie pokazało też, że 80% pracowników biurowych w Polsce czuje się bezpiecznie z obecnymi przepisami prawnymi, a 10% z nich uważa, że obecny kodeks nie daje im komfortu psychicznego w miejscu pracy. Ponadto 70% pytanych twierdzi, że w ich firmie przepisy prawa pracy są respektowane, jednak 20% czuje, że pracodawca łamie ich prawa. Im mniejsza firma, tym większe poczucie respektowania praw pracowniczych – tylko 5% pracowników małych firm uważa, że pracodawca nie respektuje ich praw, w średnich i dużych przedsiębiorstwach jest to 21%.

Ponadto 72% "white collars" w Polsce zgadza się, że znajomość prawa pomaga w pracy. 16% uważa, że nie, a 12% nie ma zdania.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka