• +48 502 21 31 22

Bezrobocie w Polsce lekko w górę

Zdaniem PIE stopa bezrobocia wzrośnie do końca roku do 5,8%. Spowolnienie gospodarcze oznacza słabszy wzrost płac – obecnie rosną o 6,3 pkt. proc. wolniej od inflacji.

Bezrobocie w Polsce lekko w górę

Stopa bezrobocia w grudniu w Polsce wyniosła 5,2%. W listopadzie było to 5,1%. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 812,3 tys. wobec 800,2 tys. miesiąc wcześniej.

W ostatnim miesiącu 2022 r. zarejestrowano 113 tys. nowych bezrobotnych, o 11,4% więcej w ujęciu rocznym, jednak miesiąc do miesiąca było to mniej o 1,1%.

Największe bezrobocie panuje w woj. podkarpackim – bez pracy jest tam 8,8% osób na rynku pracy. Najlepsza sytuacja jest w woj. wielkopolskim, gdzie poziom bezrobocia wynosi 2,9%. Na drugim miejscu jest woj. śląskie ze wskaźnikiem 3,7%.

Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że spada liczba osób długotrwale bezrobotnych. W grudniu obniżyła się z 331 do 328 tys. osób. – Prognozujemy, że stopa bezrobocia wzrośnie do końca roku do 5,8%. Liczba zwolnień grupowych jest mała. W grudniu zwolniono z przyczyn dotyczących zakładów pracy 32 tys. osób. Spowolnienie gospodarcze oznacza słabszy wzrost płac – obecnie rosną o 6,3 pkt. proc. wolniej od inflacji – skomentowali ekonomiści PIE.

– Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska – zaznaczył z kolei ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Według niego tak dobrej sytuacji na rynku pracy jak w całym 2022 r. nie odnotowano w Polsce nigdy wcześniej. – Ani razu stopa bezrobocia nie przekroczyła 6% – zaznaczył. W jego ocenie 2023 r. może okazać się "nie gorszy". – Patrząc na plany pracodawców, widać, że tylko niewielki odsetek firm będzie decydował się na redukcję zatrudnienia – podkreślił. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje żadnych zmian. – Na korzyść pracowników działa nadal demografia – podsumował ekspert.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka