• +48 502 21 31 22

Mobbing jednym z głównych tematów działania PIP w 2023 r.

Różnymi formami działań prewencyjnych PIP obejmie przynajmniej 35 tys. podmiotów – pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów, studentów i innych.

Mobbing jednym z głównych tematów działania PIP w 2023 r.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działań na 2023 r. W ciągu najbliższych 12 miesięcy inspektorzy mają przeprowadzić 60 tys. kontroli. Jednym z głównym problemów do rozwiązania będzie kwestia mobbingu w pracy.

– Ze względu na ograniczone środki i zasoby ludzkie, jakimi dysponuje Państwowa Inspekcja Pracy, nadchodzący rok będzie dla nas szczególnie trudny. Będziemy bowiem realizować nie tylko nowe wyzwania, ale także zadania dotychczasowe w nieco zwiększonej skali w stosunku do roku 2022 – zapowiedziała roku Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. 

Różnymi formami działań prewencyjnych PIP obejmie przynajmniej 35 tys. podmiotów – pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów, studentów i innych. Filarem aktywności urzędu będzie rozpatrywanie skarg pracowników. Ich liczba utrzymuje się na wysokim poziomie, co jest sygnałem nie tylko niepokojącej sytuacji w sferze ochrony pracy, lecz także wzrastającej świadomości prawnej pracowników szukających wsparcia u organów inspekcji pracy.

Konsekwentnie będą także realizowane zadania z zakresu prawnej ochrony pracy. Podobnie jak w latach poprzednich, w związku z utrzymującym się poziomem nieprawidłowości i społecznymi skutkami uchybień, najistotniejsze działania skoncentrują się na: kontroli prawidłowości zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, ograniczeniu naruszeń przepisów o czasie pracy oraz wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.

Jednym z głównych tematów działania PIP będzie problem mobbingu. Jak wykazało badanie UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, 40% pracowników doświadczyło sytuacji o charakterze stricte mobbingowym. Czytaj więcej: 40% pracowników zetknęło się z różnymi formami przemocy

W 2023 r. kontynuowane będą działania z zakresu zwalczania nielegalnego zatrudnienia. Będą one ukierunkowane na ujawnianie nie tylko przypadków pracy świadczonej całkowicie na czarno, ale także zadeklarowanej fałszywie, np. wykonywanej faktycznie w wyższym wymiarze czasu pracy lub za wynagrodzeniem wyższym niż wskazane w umowie o pracę. Zadania kontrolne realizowane będą m.in. w zakładach pracy powierzających pracę cudzoziemcom z tzw. państw trzecich, w szczególności obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z konfliktem zbrojnym toczącym się na terytorium tego państwa.

Uzupełnieniem działań kontrolno-nadzorczych tradycyjnie będą działania o charakterze doradczo-prewencyjnym. Jednym z nich w najbliższych latach stanie się kampania informacyjno-edukacyjna adresowana do młodzieży oraz osób wkraczających na rynek pracy zmierzająca do kształtowania kultury pracy respektującej prawo.

Czytaj także: Firmy nie boją się kar za zatrudnianie na czarno

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka