• +48 502 21 31 22

Świeć przykładem – wymień żarówki na energooszczędne

Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Świeć przykładem – wymień żarówki na energooszczędne

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które odczuje każdy. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.

Wodzisław Śląski prowadzi kampanię informacyjną „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie”. To odpowiedź na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej. Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Żarówki energooszczędne to nic innego, jak lampy halogenowe, świetlówki i LED-y. Zwykłe żarówki są znacznie tańsze niż energooszczędne źródła zasilania, jednak taka inwestycja zwróci się w postaci rachunku za prąd, który otrzymamy. Lampy energooszczędne pobierają nie tylko mniej mocy, ale także nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki. Oznacza to, że częstsze gaszenie światła jest dla nas zdecydowanie bardziej opłacalne.

W przypadku wymiany tradycyjnych żarówek na halogenowe tą samą ilość światła można uzyskać, pobierając o 15-20% mniej energii oraz mieć jaśniej bez zwiększania jej zużycia. Przeciętna żywotność żarówki halogenowej to 1000 godzin. Jeszcze większe oszczędności da nzastąpienie zwykłych żarówek lampami fluorescencyjnymi, inaczej świetlówkami. Ich skuteczność to mniej więcej 50 lm/W. Co to oznacza? Stosując żarówkę o mocy 11 W, uzyska się mniej więcej tyle światła, co z żarówki o mocy 60 W. Tym sposobem można zaoszczędziź 80% energii elektrycznej.

Najbardziej popularne są lampy LED-owe. W przybliżeniu generują 80 lm/W. Im większe wymiary, tym większa moc, co oznacza, że podobną ilość światła uzyskuje się z mniejszej liczby LED-ów. Oszczędności wyniosą 85% Lampy LED (50 tys. godzin) świecą dłużej niż tradycyjne żarówki (1 tys. godzin). W zależności od tego, ile energii zużywamy, lampa LED może świecić od 6 do aż 16 lat.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka