• +48 502 21 31 22

Wodzisław Śląski walczy o czystsze powietrze

W Wodzisławiu Śląskim wartość średnioroczna pyłu zawieszonego PM10 w 2023 r. nie przekroczyła poziomu dopuszczalnego.

Wodzisław Śląski walczy o czystsze powietrze

Wodzisław Śląski na przestrzeni ostatnich lat podjął szereg działań w zakresie likwidacji niskiej emisji i poprawy jakości powietrza. Obejmują one m.in. termomodernizacje budynków, dotacje dla mieszkańców, działalność informacyjną i edukację. – Stan powietrza w naszym mieście się poprawia. To efekt naszych wspólnych działań, działań miasta i wodzisławian. Czyste powietrze to jeden z naszych priorytetów. Tym bardziej cieszę się, że to zadanie jest realizowane tak skutecznie – podkreśla prezydent Mieczysław Kieca.

Przy ul. Gałczyńskiego działa stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która wchodzi w skład państwowego monitoringu środowiska. Podstawowym parametrem obrazującym jakość powietrza jest pył zawieszony PM10. Powietrze w Wodzisławiu Śląskim znacznie się poprawiło na przestrzeni ostatnich lat, a wartość średnioroczna pyłu zawieszonego PM10 w 2023 r. nie przekroczyła poziomu dopuszczalnego.

W latach 2014-2023 można było uzyskać dofinansowania z budżetu dla mieszkańców i przedsiębiorców, programu wymiany źródeł ciepła na nowe niskoemisyjne i montaż OZE (WFOŚiGW), programu ograniczenia emisji „Czyste powietrze dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2019-2023” (WFOŚiGW) czy programu "Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego” (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020). Liczba zmodernizowanych dzięki dofinansowaniom wodzisławskich kotłowni to w sumie 2366, a łączna kwota dotacji udzielonych mieszkańcom i przedsiębiorcom wyniosła 15 823 823,48 zł.

Dodatkowo w mieście realizowane były dwie uchwały stanowiące instrument zachęcający do prowadzenia przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków – w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których przeprowadzono termomodernizację oraz w których dokonano wymiany źródła ciepła.

Istotną kwestią w walce z niską emisją jest Program Ochrony Powietrza przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego. Nakłada on na każdą gminę konkretne, dość restrykcyjne wymagania w zakresie redukcji emisji. Działania naprawcze wyznaczone do realizacji to przede wszystkim ograniczenie emisji z instalacji o małej mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, prowadzenie edukacji ekologicznej związanej z ochroną powietrza oraz prowadzenie kontroli przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego i zakazu spalania odpadów. Ważna dla realizacji działań naprawczych w zakresie obniżenia emisji ze źródeł bytowo-komunalnych odgrywa przyjęta w 2017 r. tzw. uchwała antysmogowa. Ponadto w minionym roku mieszkańcy mogli wnioskować o dofinansowanie z trzech programów: "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" i "Moje Ciepło", a w ramach Projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit" można skorzystać z porady ekodoradcy.

W 2023 r. miasto złożyło kolejne aplikacje do projektów i programów, których celem jest wsparcie wymiany źródeł ciepła. Mowa o programie grantowym w ramach działania 10.6 oraz programie "Ciepłe mieszkanie".

Według danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wodzisławianie najczęściej korzystają z kotłów gazowych, bojlerów gazowych, podgrzewaczy gazowych przepływowych i kominków gazowych – ok. 2597 sztuk. Kolejne są: kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa, z podajnikiem – 2292, kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa, zasypowy – 1801, pompa ciepła – 685 oraz Kocioł olejowy – 104. Straż Miejska przeprowadza na terenie miasta kontrole w zakresie zakazu stosowania w instalacjach grzewczych określonych paliw oraz zakazu termicznego przekształcania odpadów w piecach i na powierzchni. W latach 2018-2023 przeprowadzono 3093 kontroli, w tym 221 w 2023 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka