• +48 502 21 31 22

Wodzisławska starówka w nowym wydaniu

Koncepcja zmian zakłada m.in. uporządkowanie rynku i pełnionych przez niego funkcji przez podział na cztery strefy.

Wodzisławska starówka w nowym wydaniu

Wodzisławska starówka pamięta odległe stulecia. Ma średniowieczny układ niczym ta w Krakowie, a dodatkowo składa się z wielu urokliwych miejsc i zabytkowych obiektów. Aby bardziej o nią zadbać, opracowana została „Starówka w nowym wydaniu. Koncepcja zmian w samym sercu Wodzisławia Śląskiego” proponująca zmiany w samym sercu Wodzisławia Śląskiego.

Jak tłumaczy Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, to zbiór ciekawych, aktualnych, wartych rozważenia lub już wdrażanych w życie propozycji, idei, planów odnoszących się do wybranych lokalizacji na wodzisławskiej starówce i do różnych aspektów jej dotyczących. Mowa tu o staromiejskim rynku, zmianach w ciągu ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza, czyli utworzeniu deptaka i woonerfu, miniwoonerfach w ramach uliczek Starego Miasta, graniczącym z ul. Kubsza skwerze w Parku Zamkowym, konceptach Młodego Miasta, Systemu Informacji Miejskiej oraz o wydarzeniach w obrębie starówki. – Koncepcja ta w poszczególnych obszarach mogłaby w przyszłości posłużyć projektantom rysującym konkretne i przydatne zmiany na Starym Mieście. Zmiany, które pozwoliłyby na uczynienie naszej starówki jeszcze piękniejszą i bardziej klimatyczną, atrakcyjniejszą dla mieszkańców i turystów, a przez to częściej chwaloną i odwiedzaną, a także bardziej funkcjonalną – podkreśla magistrat.

Zabytkowy rynek, wytyczony w 1257 r. przy lokacji miasta, jest jednym z największych na Śląsku. Koncepcja zmian zakłada uporządkowanie go i pełnionych przez niego funkcji poprzez kilka głównych działań, m.in. przez podział na cztery strefy: historyczno-informacyjną, rekreacyjno-wypoczynkową, wydarzeń i usługowo-gastronomiczną. Deptak przy Kubsza zdaniem urzędu miasta powinien być przestrzenią do miłego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, miejscem spotkań mieszkańców, chętnie odwiedzanym także przez osoby spoza miasta. Zniknąć miałyby z niego miejsca parkingowe, pojawiłby się za to szereg innych rozwiązań i elementów charakterystycznych dla deptaków. Czytaj całość: Starówka w nowym wydaniu. Koncepcja zmian w samym sercu Wodzisławia Śląskiego

fot. UM Wodzisławia Śląskiego
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka