• +48 502 21 31 22

75% Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze do ojczyzny

35,4% pracowników z Ukrainy przekazuje ponad połowę zarobków, a 39,1% mniej niż połowę.

75% Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze do ojczyzny

Prawie 75% pracujących w Polsce Ukraińców wspiera finansowo swoje rodziny w Ukrainie, z czego 35,4% respondentów śle ponad połowę zarobków, a 39,1% mniej niż połowę. W ogóle nic nie wysyła 10,9% ankietowanych, a 14,6% respondentów przeniosło się z rodzinami do Polski - zniknęła potrzeba przekazów pieniężnych. Wynika tak z danych centrum analitycznego międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal.

Według statystyk Narodowego Banku Ukrainy w pierwszej połowie 2022 r. do Ukrainy trafiło prawie 6,5 mld dolarów prywatnych przekazów pieniężnych, czyli o 6,2% mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. Wolumen przekazów znacząco spadł w pierwszych czterech miesiącach tego roku, przy tym szybki wzrost liczby migrantów wojennych za granicą doprowadził do znacznego odpływu waluty z Ukrainy. Jednak już w czerwcu wolumen prywatnych transferów osiągnął 1,23 mld dol amerykańskich, czyli o 1,2% więcej niż w czerwcu 2021 r.

Według NBU w 2021 r. wolumen przekazów pieniężnych do Ukrainy wzrósł o 25,4%. do 15,026 mld dol w porównaniu z rokiem poprzednim. W bieżącym roku całkowita roczna kwota transferów ma wynieść około 12,6 mld dol.

Jak tłumaczy Anna Dzhobolda z Gremi Personal, dochody Ukraińców spadły o ponad jedną trzecią z powodu osłabienia hrywny i ogólnie sytuacji gospodarczej. – W tym czasie niezdolność mężczyzn do przekroczenia granicy w celu zarobku skłania kobiety do decydowania się na wyjazd do krajów europejskich i wspieranie finansowo swoich rodzin w Ukrainie – wskazała ekspertka.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka