• +48 502 21 31 22

Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych ekstremalnych upałów

Globalne ocieplenie ma wpływ na zintensyfikowanie skali i częstotliwości ekstremalnie wysokich temperatur oraz innych anomalii pogodowych.

Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych ekstremalnych upałów

Upały, które nawiedzają Europę, doprowadziły już do wielu ofiar śmiertelnych. W samej tylko Hiszpanii i Portugalii, gdzie odnotowano aktualny europejski rekord temperatury, zaraportowano ponad 1000 zgonów związanych z ostatnimi falami gorąca. Instytut Zdrowia im. Carlosa III poinformował, że w dniach od 11 do 17 lipca ekstremalne upały doprowadziły do 664 śmierci. Z kolei portugalskie Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 659 zgonów w wyniku przekraczających normy upałów. Najwięcej ofiar odnotowano 14 lipca, dzień po tym, jak odnotowano w Portugalii rekord temperatury sięgający prawie 50℃.

WHO podaje, że w latach 2000-2016 liczba osób narażonych na fale upałów wzrosła o ok. 125 mln. Według jednych z ostatnich badań opublikowanych na łamach "The Lancet Planetary Health" ekstremalne upały mogą prowadzić do nawet 5 mln zgonów każdego roku. Jak wynika z innych badań 37% ofiar śmiertelnych spowodowanych anomaliami temperatury to przypadki związane z letnimi falami upałów, które można przypisać antropogenicznym zmianom klimatu.

Klimatolodzy podkreślają, że globalne ocieplenie ma wpływ na zintensyfikowanie skali i częstotliwości ekstremalnie wysokich temperatur oraz innych anomalii pogodowych. Od połowy XIX w. człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1,1°C. Według ekspertów są coraz większe szanse na to, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu pięciu lat, a prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur, wynosi 93%.

Kiedy temperatury są wyższe, ludzkie serce pracuje znacznie intensywniej, aby szybciej rozprowadzić świeżą krew i schłodzić rozgrzane ciało. Długie i częste upały mogą przeciążyć zdolność organizmu do regulowania temperatury ciała, co z kolei prowadzi do zmęczenia, odwodnienia, niewydolności serca, a nawet udaru cieplnego. Stres wywołany wysokimi temperaturami może wywołać bóle głowy, wymioty, zawroty i niskie ciśnienie krwi. Upały mają również negatywny wpływ na choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycę. Najbardziej narażonymi grupami na pogorszenie stanu zdrowia są osoby starsze, dzieci, a także kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. W szczególnej sytuacji znajdują się także mieszkańcy miast, gdzie tworzą się tzw. wyspy ciepła, które zwiększają poziom śmiertelności w wyniku upałów nawet o 14%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka