• +48 502 21 31 22

Informatyka, psychologia i zarządzanie wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Rodzice najchętniej widzieliby swoje dzieci w zawodzie programisty, lekarza i prawnika.

Informatyka, psychologia i zarządzanie wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku akademickim 2021/2022 łącznie na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich zostało przyjętych ponad 428 tys. osób. Najpopularniejsze kierunki to informatyka, na którą aplikowało ponad 36 tys. młodych, następnie psychologia (35,2 tys.), zarządzanie (29,2 tys.), kierunek lekarski (21,6 tys.) oraz prawo (20,5 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo oraz pielęgniarstwo.

Krakowska firma IT Webcon zapytała w swoim badaniu Polaków o to, jaką ścieżkę zawodową wybraliby dla swoich dzieci, gdyby to oni mogli podejmować decyzję. Na pierwszym miejscu został wskazany programista (22%), a następnie lekarz (16%) i prawnik (11%). Kolejne wskazania zdobyły po 5% poparcia wśród rodziców i byli to pracownicy naukowi, przedsiębiorcy i sportowcy.

Jeżeli chodzi o bycie programistą, Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie DESI oszacowała, że tylko w Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ok. 600 tys. Natomiast dane GUS mówią o tym, że programista znajduje się na liście najlepiej płatnych zawodów w Polsce w 2022 r. Zarobki mogą sięgać nawet 20 tys. zł brutto miesięcznie. Lekarze, zwłaszcza specjaliści, w tym m.in. chirurdzy, również bardzo dobrze zarabiają. Jest to również trzeci z najbardziej cenionych zawodów w Polsce, zaraz po strażaku i ratowniku medycznym. Jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorze ochrony zdrowia będzie zdecydowanie rosło. W przypadku adwokatów również można mówić o wysokich zarobkach – z analizy danych GUS wynika, że adwokat może zarobić nawet więcej niż programista, ok. 25 tys. zł brutto miesięcznie. W pandemii wzrosło też zapotrzebowanie na usługi prawników i ten trend na pewno jeszcze się utrzyma.

– Zawsze powtarzam, że młodzi ludzie wybierając kierunek studiów, powinni przede wszystkim kierować się swoją pasją. Jestem przekonany, że każda dziedzina wykonywana z pasją jest w stanie zapewnić nam dobre pieniądze i dobre życie. Lepiej, żeby ktoś był szczęśliwym malarzem niż nieszczęśliwym programistą – podkreśla Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service. – Warto uwzględnić także trendy rynkowe i zapotrzebowanie na określone grupy zawodów, bo wtedy możemy naszą pasją odpowiednio zarządzić. Nadal popularne kierunki studiów to biznes, administracja czy nauki społeczne, które w moim przekonaniu kształcą zbyt duże rzesze studentów, którzy mogą nie znaleźć pracy w zawodzie – zauważa. – Cieszy mnie jednak dominacja kierunków związanych ze zdrowiem, bo to nie tylko kierunek lekarski, ale też psychologia i pielęgniarstwo. A chyba nic tak mocno jak pandemia nie udowodniło nam, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, psychiczne i fizyczne. Programiści, budowlańcy czy prawnicy również są na wagę złota – podsumowuje Krzysztof Inglot.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka