• +48 502 21 31 22

1/4 Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT

23% badanych chciałoby znaleźć zatrudnienie w firmie międzynarodowej, z czego 24% wyraziło chęć pracy w firmie skandynawskiej.

1/4 Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT

Aż 1/4 Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT. 44% nie ma zdania na ten temat, a 32% ankietowanych zadeklarowało, że nie myśli o tej branży w kontekście swojej kariery zawodowej. Z raportu firmy Evolution wynika także, że 23% badanych chciałoby znaleźć zatrudnienie w firmie międzynarodowej, 40% osób nie chciałoby mieć za pracodawcę firmy zagranicznej, a 31% nie ma zdania na ten temat.

Wśród osób, które wolałyby pracować w firmie międzynarodowej, 24% wyraziło chęć pracy w firmie skandynawskiej. 37% ankietowanych nie potrafiło określić, czy chciałoby znaleźć zatrudnienie w takiej firmie, a 35% powiedziało, że nie chciałoby.

Dlaczego Polacy chcieliby pracować w skandynawskiej firmie? Najwięcej osób, 39%, wskazało na przyjazną atmosferę. Kolejne odpowiedzi to: inwestowanie w rozwój pracowników (34%), dążenie do równości płac (31%), elastyczność pod względem wymiaru zatrudnienia oraz godzin pracy (29%), skracanie czasu pracy dla rodziców małych dzieci (22%), transparentny styl komunikacji (21%), płaska hierarchia (19%) oraz work-life balance (16%).

Jak wynika z raportu, 40% Polaków chciałoby pracować w firmie wielokulturowej. Niezdecydowanych w tej kwestii jest 37% badanych, a 22% wskazuje, że nie chce pracować w takiej firmie. Dla 43% Polaków praca w zespołach wielokulturowych ma więcej zalet niż wad, a 45% osób odpowiedziało, że nie wie. Zaledwie 12% Polaków uważa, że firma wielokulturowa ma więcej wad niż zalet.

– Coraz częściej stosowany przez firmy zdalny model pracy umożliwia wielu specjalistom podjęcie zatrudnienia w firmach zlokalizowanych w dowolnym zakątku świata. Już blisko co czwarty Polak chciałby być zatrudniony w firmie stosującej taki model pracy. Również zatrudniamy specjalistów z całego świata i widzimy, jak ogromny potencjał tkwi w takim układzie. Jako pracodawca bez ograniczeń możemy ściągać najlepsze talenty do naszych zespołów, a nasi pracownicy mają dzięki temu okazję wymieniać się wiedzą z osobami z całego świata, a to bardzo cenne doświadczenie – komentuje Konrad Bromiński, senior HR manager w Evolution.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka