• +48 502 21 31 22

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki

Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 32 lat.

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce pod koniec czerwca wyniosła 4,9%, o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju. W urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. Jak oceniła minister rodziny i pracy Marlena Maląg, rekordowo niskie bezrobocie to efekt interwencji państwa w czasie pandemii COVID-19 i setki miliardów złotych, które trafiły na ratowanie miejsc pracy. – Obroniliśmy rynek pracy i to jest odpowiedź na to – podkreśliła. Dodała, że obecna stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 32 lat. – Jesteśmy również liderem w Europie, jesteśmy drugim państwem z najniższym bezrobociem – zaznaczyła.

Jak wskazała minister, potrzebne są ręce do pracy, a obywatele, m.in. Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny, uzupełniają ten rynek. Podkreśliła przy tym, że przy tak niskim bezrobociu obcokrajowcy nie zabierają Polakom pracy. – Możemy wręcz osiągnąć efekt synergii, korzyści dla obu stron – powiedziała.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce pracuje i odprowadza składki milion cudzoziemców. Na koniec pierwszego półrocza 2022 r. składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzało ponad 1,011 mln obcokrajowców, 729 tys. z nich to obywatele Ukrainy – Widzimy też po kontrolach przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy, że te zatrudnienia są zgodne z Kodeksem pracy. Co nas przede wszystkim cieszy – dodała. Zapewniła, że jest to cały czas monitorowane. – Ręce do pracy są potrzebne, cudzoziemcy uzupełniają rynek pracy, nie zabierając pracy Polakom – podkreśliła minister Maląg.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka