• +48 502 21 31 22

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

28% firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia – przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać.

Według 45. edycji badania Instytutu Badawczego Randstad "Plany pracodawców" 69% firm planuje w ciągu najbliższego półrocza pozostawienie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie – w porównaniu z grudniowym badaniem jest to wzrost o 9 pkt. proc. Zwiększać zatrudnienie chce 25% pracodawców, o 4 pkt. proc. mniej niż rok temu i o 7 pkt. proc. mniej niż pod koniec roku, kiedy rekrutacje zazwyczaj są rzadsze. Niepewność firm związana z sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną rośnie.

Najczęściej zwiększyć zatrudnienie chcą firmy z sektorów nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO (38%), przemysłu i budownictwa (po 36%) oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności (32%).

4% pracodawców bierze pod uwagę cięcie zatrudnienia (spadek o 2 pkt, proc. w porównaniu z grudniem). Najwięcej redukcji można spodziewać się w branży finansowej i ubezpieczeniowej – przyznaje to 9% firm z branży.

Pracodawcy częściej niż przed rokiem zamierzają w okresie letnim zatrudniać pracowników tymczasowych (31% wobec 27% rok temu). Takie plany deklarują najczęściej firmy z budownictwa, logistyki, przemysłu i sektora nowoczesnych usług dla biznesu, przy czym firmy z tego ostatniego sektora chcą przede wszystkim przyjmować latem stażystów i praktykantów.

38% pracodawców zatrudniło lub planuje zatrudnić Ukraińców w związku z wybuchem wojny. Chodzi głównie o firmy transportowe, budowlane i przemysłowe. Stanowiska oferowane pracownikom z Ukrainy są przede wszystkim tam, gdzie niepotrzebne są wysokie kwalifikacje lub gdzie utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników. Oferty dotyczą przede wszystkim pracowników fizycznych niewykwalifikowanych i wykwalifikowanych. Dość często poszukuje się też kierowców. Najczęściej oferowaną formą zatrudnienia jest praca tymczasowa. 15% przedsiębiorstw deklaruje chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy na stanowiskach biurowych i specjalistycznych.

Spośród firm zatrudniających Ukraińców przed wybuchem wojny 2% przyznało, że około połowy pracowników zdecydowało się na powrót do swojego kraju w związku z wojną, kolejne 29% stwierdziło, że dotyczyło to mniej niż połowy zatrudnionych Ukraińców.

28% pracodawców planuje w ciągu najbliższego półrocza podwyżki wynagrodzeń, zdecydowanie, bo aż o 20 pkt. proc. mniej niż w grudniowym badaniu. Na podwyżki najczęściej mogą liczyć pracownicy sektora nowoczesnych usług dla biznesu, gdzie ponad połowa przedsiębiorstw przewiduje wzrost wynagrodzeń oraz w pozostałej działalności usługowej (34%) i budownictwie (31%). Większość firm przewiduje podwyżki nieprzekraczające 7%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka