• +48 502 21 31 22

Katowice coraz bardziej zielone

– Ulica Warszawska ma wrócić do swojego historycznego wyglądu. Zamiast parkujących samochodów pojawią się drzewa i krzewy – tłumaczy prezydent Marcin Krupa.

Katowice coraz bardziej zielone
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Kilkadziesiąt drzew oraz kilka tysięcy bylin, traw i pnączy – tak po przebudowie ma wyglądać ul. Warszawska w Katowicach. Na terenie Zakładu Zieleni Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, której wartość to prawie 19 mln zł. – Ulica Warszawska ma wrócić do swojego historycznego wyglądu. Zamiast parkujących samochodów pojawią się drzewa i krzewy – tłumaczy prezydent Marcin Krupa.

Gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Głównym założeniem jest to, by przywrócić jej reprezentacyjny charakter. W tym celu ograniczony zostanie ruch samochodowy, a przestrzeń dla pieszych zostanie poszerzona. Projekt przebudowy zakłada, że na odcinku ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie ograniczony ruch samochodowy. Utworzony w tym miejscu zostanie nowy deptak miejski, który będzie się ciągnął po dwóch stronach torowiska. Drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku – tutaj również nie zabraknie zieleni.

Ulicę wypełni duża ilość atrakcyjnej zieleni i małej architektury, a rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach, by zapewnić im prawidłowy rozwój. Ponadto teren zostanie podzielony na trzy strefy, które mają różnić się rodzajem roślin oraz sposobem aranżacji terenu. Pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, a także krzewy (2649), byliny i trawy (2734) oraz pnącza (192). Roślinność otrzyma dodatkowo oddolną iluminację, która wyeksponuje walory nowej zieleni wzdłuż rewitalizowanego odcinka ul. Warszawskiej.

– Nasadzenie w centrum tak dużej liczby roślin ma ogromne znaczenie w obszarze ekologii. Zieleń pomaga przeciwdziałać tzw. miejskim wyspom ciepła, filtruje zanieczyszczenia, ochładza otoczenie, a także staje się domem dla ptaków oraz owadów. Zyskuje na tym zarówno środowisko oraz poprawia się komfort życia mieszkańców – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Planowane zakończenie inwestycji to drugi kwartał 2023 r.

Ul. Warszawska to tylko jedno z miejsc w Katowicach, które przechodzą przemianę i stają się bardziej zielone. Taką metamorfozę ma już za sobą al. Korfantego. Tam pasy zieleni zostały poszerzone kosztem jezdni, by nową przestrzeń wypełniło 46 drzew, a także krzewy. Ponadto Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach planuje przebudowę placu Sejmu Śląskiego. Nie będzie on już parkingiem, ale miejscem rekreacji i wypoczynku, z roślinami, małą architekturą, fontannami i zbiornikami na deszczówkę. Projekt wykonawczy tej inwestycji ma być gotowy do końca tego roku.

fot. UM Katowice
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka