• +48 502 21 31 22

Obwodnica Raciborza otwarta

Nowa droga o długości 7,74 km została wybudowana na odcinku od DK nr 45 w gminie Rudnik do skrzyżowania z istniejącą DW 935 ul. Rybnicką w Raciborzu.

Obwodnica Raciborza otwarta

9 marca otwarto dla ruchu obwodnicę Raciborza, która jest częścią Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna. Dzięki tej drodze ruch tranzytowy Rybnik – Opole będzie wyprowadzony poza centrum miasta. Zrealizowana inwestycja to fragment planowanej całościowej modernizacji DW 935 na odcinku od skrzyżowania z DK 45 w Rudniku do granicy Rybnika.

Wartość inwestycji to 274,7 mln zł. Nowa droga o długości 7,74 km została wybudowana na odcinku od DK nr 45 w gminie Rudnik do skrzyżowania z istniejącą DW 935 ul. Rybnicką w Raciborzu. Przebiega przez tereny rolne w gminie Rudnik i Racibórz-Miedonia, równolegle do wałów przeciwpowodziowych Odry. Na dalszym odcinku przecina rzekę i jest usytuowana równolegle do wałów kanału Ulga, mija stawy po wyrobiskach byłej cegielni i krzyżuje się z DW 919. Następnie poprowadzona jest nad czynną linią kolejową nr 151 relacji Kędzierzyn Koźle-Chałupki i kieruje się w stronę ul. Piaskowej, włączając się w istniejącą DW 935.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli: Wojciech Kałuża - wicemarszałek zarządu Województwa Śląskiego, Michał Woś - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Grzegorz Swoboda - starosta raciborski, Jarosław Szczęsny - radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Zbigniew Tabor - dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

- To kolejna duża inwestycja drogowa mocno wsparta przez środki z RPO i budżetu województwa. Droga ma stanowić oś komunikacyjną, wewnątrzregionalną, spajającą miejscowości leżące w jej otoczeniu. Bez wątpienia zdecydowanie poprawi warunki komunikacyjne w regionie, wyprowadzając ruch tranzytowy poza obszary zurbanizowane oraz poprawi warunki bezpieczeństwa uczestników ruchu. Dla przypomnienia, na lata 2018-2024 na inwestycje drogowe województwo będzie w sumie wydatkowało aż 2,5 mld zł. To jeden z priorytetów aktualnej kadencji województwa. Inwestycje drogowe to fundament rozwoju gospodarczego regionu, a taki jest nasz cel – skomentował Wojciech Kałuża.

- Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad tematem od lat i doprowadzili do tego historycznego dnia. To bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji w naszym regionie, o której realizację starałem się już jako członek zarządu województwa śląskiego. Na ten moment mieszkańcy Raciborza czekali od lat! - podkreślił Michał Woś.

fot. Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka