• +48 502 21 31 22

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy

Zdecydowana większość problematycznych sytuacji przebiega bez problemów, a pomniejsze problemy są szybko rozwiązywane. Zdarza się jednak, że uchodźcy wyraźnie nie radzą sobie z tym, co się dzieje.

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy

Pojawia się coraz więcej osób, które chcą pomóc uchodźcom. Fundacja HumanDoc, która została powołana w celu edukacji i działania na rzecz rozwiązywania problemów globalnych, stworzyła poradnik dla osób goszczących Ukraińców.

- Pamiętaj - jako „gospodarz uchodźców” ty decydujesz, na jak długo możesz zaoferować wolny pokój lub nieruchomość, w zależności od okoliczności. To, co robisz, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory. Będą mogli w bezpiecznych warunkach wypracować swoje opcje i uporządkować formalności, aby móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości - tłumaczy fundacja.

Uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl są z definicji bezbronne. To nie znaczy, że nie są elokwentnymi, inteligentnymi, zdeterminowanymi istotami ludzkimi; ale znajdują się w skomplikowanej sytuacji prawnej i osobistej, często doświadczając trudnych emocji i sytuacji, które pozostawiły im wiele skomplikowanych rzeczy do przepracowania; a wszystko to w obcym kraju i kulturze. Jako gospodarz trzeba być świadomym różnicy sił i zastanowić się, jak może to wpłynąć na relację z gościem.

Zdecydowana większość problematycznych sytuacji przebiega bez problemów, a pomniejsze problemy są szybko rozwiązywane. Zdarza się jednak, że uchodźcy wyraźnie nie radzą sobie z tym, co się dzieje. Jest im ciężką żyć z nieznanymi im osobami, czują się odizolowani od przyjaciół i rodziny. - Wciąż pamiętaj co przeżyli – w miarę możliwości okaż im ciepło. Niektóre ustalenia, które poczyniliście na początku nie działają, ponieważ gość nie przestrzega domowych „zasad”. Jeśli tak się stanie, to od gościa zależy dostosowanie się do gospodarstwa domowego, a nie na odwrót. Takie problemy mogą pojawić się, gdy problemem są oczekiwania kulturowe – na przykład młodzi goście mogą nie mieć doświadczenia w sytuacji, gdzie powinni zmieniać pościel w regularnych odstępach czasu przy wcześniejszym wsparciu rodziny. Dla niektórych gości są to problemy, które rozwiążecie przy odrobinie cierpliwości i wyjaśnienia - radzi Fundacja HumanDoc.

Pobierz "Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy".

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka