• +48 502 21 31 22

Zmiany w kodeksie pracy. Rewolucja w zwolnieniach i więcej urlopu

Wypowiedzenie umowy na czas określony trzeba będzie uzasadnić. Obecnie trzeba tak robić jedynie w przypadku rozwiązania umów bezterminowych.

Zmiany w kodeksie pracy. Rewolucja w zwolnieniach i więcej urlopu

W 2022 r. pracowników może czekać wiele zmian. Według rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy firma będzie musiała uzasadniać wypowiedzenie umów na czas określony, a urlop rodzicielski zostanie wydłużony o dwa miesiące. Nowelizacja ma być przyjęta w II kwartale tego roku.

Wypowiedzenie umowy na czas określony trzeba będzie uzasadnić. Obecnie trzeba tak robić jedynie w przypadku rozwiązania umów bezterminowych. W praktyce utrudni zwalnianie pracowników. Jeśli nie będą zgadzali się z uzasadnieniem decyzji, będą mogli je zaskarżyć do sądu i domagać się przywrócenia do pracy. Projekt ustawy przewiduje też obowiązkowe konsultacje zamiaru wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym. Rząd tłumaczy, że zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do unijnego prawodawstwa. Komisja Europejska zarzuciła Polsce nierówne traktowanie osób zatrudnionych czasowo i na stałe.

Pracownicy zyskają również dodatkowych dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, które będą zagwarantowane dla ojca dziecka. Dzięki takiej zmianie matki wciąż będą mogły korzystać z rocznych urlopów (20 tygodni macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego). Z kolei wszyscy zatrudnieni zyskają pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, w trakcie którego będą mogli zajmować się niesamodzielnymi członkami rodziny, np. dziadkami. W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka