• +48 502 21 31 22

Cudem nie rozsypał się system energetyczny Europy. Elektrownia Bełchatów przyczyną problemu

Branża: Przemysł Produkcja Opał Gospodarka odpadami Energetyka i gazownictwo
Projekt: Gospodarka

Nie działało 10 z 11 bloków energetycznych. Na czas awarii m.in. uruchomiono elektrownie szczytowo-pompowe i wykorzystano import energii z Czech, Słowacji i Niemiec.

Cudem nie rozsypał się system energetyczny Europy. Elektrownia Bełchatów przyczyną problemu

Wczoraj, 17 maja, doszło do dużej awarii w Elektrowni Bełchatów. W wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu awaryjnie zostało wyłączonych 10 bloków. W polskiej sieci brakowało 3900 MW. Energię w bełchatowskiej elektrowni produkował jedenasty blok o największej mocy podłączony do stacji Trębaczew. Częstotliwość pracy sieci obniżyła się nieznacznie poniżej 49,9 Hz, co dało się odczuć na całym obszarze pracy synchronicznej systemu UCTE, od północnej Afryki przez niemal całą Europę aż po Turcję.

Rzeczniczka prasowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska informowała, że system pracuje stabilnie i posiada rezerwę. - System pracuje stabilnie, bardzo szybko zostało przywrócone zbilansowanie systemu. My jako operator systemu przesyłowego mamy szereg mechanizmów i środków zaradczych, z których w różnych sytuacji korzystamy. Nie powinno być żadnych zakłóceń - przekazała. Co było przyczyną? - Doszło prawdopodobnie do przepięcia, ale to będzie jeszcze wnikliwie analizowane - powiedziała Beata Jarosz-Dziekanowska.

Na czas awarii uruchomiono elektrownie szczytowo-pompowe, pobrano tzw. wirującą rezerwę cieplną z innych elektrowni i wykorzystano import energii z Czech, Słowacji i Niemiec.

- Takie rzeczy w Elektrowni Bełchatów nie działy się jeszcze nigdy. Nigdy nie doszło to wyłączenia tak dużej liczby jednostek - skomentowała Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK.

Dziś rano Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że udało się uruchomić 6 z 10 bloków energetycznych. W kolejnych godzinach do pracy wróciły dwa kolejne bloki. - To naprawdę cud, że udało się w tak szybkim tempie aż tak dużą liczbę jednostek do pracy przywrócić - podkreśla Sandra Apanasionek.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20% krajowej energii, która trafia do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.

fot. Wikipedia.
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka