• +48 502 21 31 22

Największy wzrost bezrobocia w powiecie wodzisławskim. Najnowsze dane GUS

Z końcem sierpnia wzrosła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Wzrost bezrobocia odnotowano we wszystkich powiatach województwa śląskiego.

Największy wzrost bezrobocia w powiecie wodzisławskim. Najnowsze dane GUS

Pod koniec sierpnia bieżącego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 0,8 tysięcy (o 0,9 proc.), zaś w porównaniu z poprzednim rokiem o 19,6 tysiąca (o 28,2 proc.). Wynosiła ona 89 tysięcy.

Bezrobocie w województwie

Pod koniec sierpnia bieżącego roku stopa bezrobocia w województwie śląskim wyniosła 4,8 % (w kraju- 6,1%). Stopa bezrobocia rejestrowanego okazała się być wyższa zarówno w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 1,1 p. proc.), jak i lipcem bieżącego roku (o 0,1 p. proc.).

Województwo śląskie pod względem stopy bezrobocia znalazło się na drugim miejscu. Niższą stopę bezrobocia od województwa śląskiego tylko w województwie wielkopolskim (3,7%). Biorąc pod uwagę powiaty odnotowuje się znaczne różnice w stopie bezrobocia. Najwyższą odnotowano w Bytomiu (10,5%, wzrost o 1% w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku), najniższą natomiast w Katowicach (1,5%, wzrost o 0,4%). We wszystkich powiatach odnotowano wzrost bezrobocia. Największy odnotowano w powiecie wodzisławskim- aż o 2,2 p. proc. Natomiast najmniejszy w Gliwicach- o 0,3 p. proc.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 9,6 tysiąca osób i okazuje się, że była mniejsza niż w ubiegłym roku (o 14%), jak i w ubiegłym miesiącu (o 13,3%). Znaczną grupą były osoby rejestrujące się po raz kolejny, stanowiły 78,2%. Zmniejszył się odsetek osób niepracujących o 0,5 p. proc. do 11,7%, a także absolwentów o 0,4 p. proc do 6,1%. Wzrósł odsetek osób zwolnionych z przyczyn pracodawcy o 2,5 p. proc do 5,7% oraz bezrobotnych ze wsi o 2,6 p. proc do 21,3%.

Z urzędów pracy wyrejestrowano 8,9 tys. osób, co stanowi wartość mniejszą o 28,5% w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. Z tytułu podjęcia pracy wyłączono z ewidencji 5,8 tys. osób (więcej o 0,8 tys niż w ubiegłym roku). Udział tej grupy osób w ogólnej liczbie wyrejestrowanych wzrósł o 25,6 p. proc. do 66% w skali roku. Zwiększeniu uległ także odsetek osób wyrejestrowanych z ewidencji w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego o 0,6 p. proc do 1,9%. W porównaniu do sierpnia ubiegłego roku zmalał natomiast odsetek osób, które nie potwierdziły gotowości do pracy o 18,8 p. proc do 7,1%. Podobnie było w przypadku osób, które zrezygnowały ze statusu bezrobotnego, ich odsetek obniżył się o 5,7 p. proc do 4,6% oraz w przypadku osób, które odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji pracy lub innej formy pomocy o 2,4 p. proc do 1,3%. Podobnie jak w zeszłym roku osoby które rozpoczęły szkolenie lub staż u pracodawcy stanowiły 8%.

Coraz mniej ofert pracy

Do urzędów pracy w sierpniu wpłynęło mniej ofert pracy niż w ubiegłym roku. Liczba ta była mniejsza o 12,3 % niż przed rokiem i o 6,4% mniejsza niż w miesiącu lipcu i wynosiła 10,4 tys. Wśród ofert pracy 650 dotyczyło stażu, 76 prac społecznie użytecznych, a 355 ofert dla osób niepełnosprawnych. Liczba ofert pracy ogółem w skali roku również się zmniejszyła o 6,9%. Wzrosła natomiast w skali miesiąca o 5,8%. Na 1 ofertę pracy w województwie śląskim obecnie przypada 9 bezrobotnych, w poprzednim roku było to 6 osób na ofertę.

Wpływ pandemii na rynek pracy

W związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 i ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego doszło do ograniczenia podmiotów gospodarki w dotychczasowej postaci. Pracodawcy częściej wybierali formy zatrudnienia pozwalające na zachowanie dystansu społecznego. W tym okresie zwłaszcza stawiano na pracę zdalną. Wg badania „Popyt na pracę” w końcu czerwca br. w województwie śląskim udział osób które pracowały zdalnie wynosiła 7,3%. Na pracę zdalną w większym stopniu postawił sektor publiczny niż prywatny (8,8% wobec 6,8%). Wzrost wykorzystania pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego był wprost proporcjonalny do wielkości podmiotów. W podmiotach zatrudniających powyżej 49 osób 7,4% pracujących wykonywało pracę zdalnie, podczas gdy w podmiotach zatrudniających do 9 osób było to 6,9% pracujących.

W związku z COVID-19 pracującym rodzicom oraz opiekunom prawnym została możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia żłóbka, przedszkola, klubu dziecięcego bądź szkoły. Wg stanu na koniec II kwartału bieżącego roku z tej możliwości w województwie śląskim skorzystało 2,4% pracujących.

/GUS, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka