Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta aktualnie Wigilia jest dniem roboczym do godz. 14:00. W przyszłym roku będzie to dzień wolny dla wszystkich pracowników, również dla osób zatrudnionych w sklepach.
Projekt w Sejmie złożyła Lewica, która chciała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku. Do projektu wprowadzono poprawki KO, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2025 r. oraz by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe. Senackie komisje gospodarki narodowej oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej jednogłośnie poparły ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy od przyszłego roku, a wcześniej odrzuciły poprawki Magdaleny Biejat z Lewicy, by Wigilia była dniem wolnym już w tym roku.
Jak wskazał senator KO Adam Szejnfeld, wprowadzenie przepisów już w tym roku byłoby nieodpowiedzialne, ponieważ przedsiębiorcy mają już zaplanowane działania i nagła zmiana zaburzyłaby ich logistykę. – Nie róbmy tego w taki sposób, by wywracać do góry nogami system gospodarczy przygotowany na ten dzień – wtórował mu senator Tomasz Lenz (KO). Natomiast Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, przekonywał, by wycofać się z ustawy przepisy o dodatkowej pracującej niedzieli w grudniu. – Wigilia jest dniem oczekiwanym jako dzień wolny przez całe społeczeństwo. Ale nie może zostać wprowadzona kosztem pracowników handlu – oni będą musieli tę wolną Wigilię odpracować – wyjaśnił. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała znalezienie kompromisu. Według jej pomysłu niezależnie od tego, ile pracujących niedziel miałoby być w ostatnim miesiącu roku, to pracownik handlu miałby zagwarantowaną co drugą niedzielę wolną od pracy.
Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że wprowadzenie wolnej Wigilii podbije stopę bezrobocia w Polsce o 0,25 p.p. – W przeciętnym roku wypada ok. 260 dni roboczych, po korekcie o urlopy płatne i bezpłatne, a także zwolnienia lekarskie, otrzymujemy liczbę ok. realnych 220 dni roboczych. Zmniejszenie ich liczby o jeden wiązałoby się ze spadkiem podaży pracy o 1/220, lecz w praktyce spadek wydajności byłby mniejszy. Duża część firm i państwowych instytucji pozwala w Wigilię pracownikom skończyć pracę wcześniej, sporo osób jest na urlopach, sporo osób pracuje zdalnie, a praca bywa w ten dzień bardziej zdezorganizowana. W dodatku część pracujących w polskiej gospodarce to samozatrudnieni i przedsiębiorcy, którzy w dużej mierze sami ustalają swój czas pracy. Można więc dla uproszczenia przyjąć założenie, że efektywność pracy w Wigilię jest równa połowie efektywności zwykłego dnia roboczego – wyjaśniono.
Gospodarkę rozwiązanie to będzie kosztowało 3,8 mld zł, a budżet – 2,3 mld zł.
fot. freepik.com
oprac. /kp/