• +48 502 21 31 22

Zmiany w Kodeksie pracy ułatwią formalności i skrócą procedury

Nowe przepisy pozwolą m.in. na wypłacenie ekwiwalentu za przysługujące dni urlopowe razem z ostatnim wynagrodzeniem.

Zmiany w Kodeksie pracy ułatwią formalności i skrócą procedury

Trwają konsultacje zmian w Kodeksie pracy oraz ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wiele z proponowanych rozwiązań, zwłaszcza tych dotyczących elektronizacji procesów związanych z zatrudnieniem, było od dawna postulowanych przez pracodawców. Umożliwienie przekazywania wniosków i oświadczeń za pośrednictwem służbowej poczty elektronicznej czy wewnętrznych systemów teleinformatycznych to krok, który spotyka się z szerokim poparciem. Normą ma się stać dopuszczenie korespondencji elektronicznej w takich sprawach jak m.in. przekazywanie informacji o monitoringu, informowanie o warunkach przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę czy konsultacji zamiaru wypowiedzenie umowy o pracę z zakładową organizacją związkową.

Przedsiębiorców cieszy również zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Ta kwestia od dłuższego czasu generowała kontrowersje i była szczególnie problematyczna dla dużych firm z wysoką rotacją pracowników. Obecnie w przypadku rozwiązania umowy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za przysługujące dni urlopowe. Nowe przepisy pozwolą na dokonanie tego jednym przelewem, razem z ostatnim wynagrodzeniem. Jak wskazano w projekcie, celem zmian jest ułatwienie rozliczeń między pracodawcami a pracownikami poprzez niewielkie wydłużenie terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop w sytuacji rozwiązania umowy o pracę.

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia rozwiązania sprzyjające elektronizacji i zmianę terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop. Jednocześnie apeluje o dalsze uelastycznienie przepisów, proponując dopuszczenie w Kodeksie pracy możliwości zawierania umów o pracę w innej formie niż pisemna. Jak podkreśla Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, obecnie obowiązująca pisemna forma umowy o pracę nie odpowiada w pełni potrzebom współczesnego rynku. Choć pracodawcy coraz częściej korzystają z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to dla pracowników takie rozwiązanie nie jest powszechnie dostępne. – Dlatego proponujemy dopuszczenie zawierania umowy o pracę także z wykorzystaniem podpisu zaufanego lub podpisu osobistego. Elektronizacja procesu zatrudnienia powinna również objąć ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – podkreśla Robert Lisicki.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka