
Od 1 stycznia 2026 r. do ponownego wyliczenia stażu pracy będą brane pod uwagę wszystkie udowodnione okresy zatrudnienia, jak np. prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i okresy współpracy z osobą prowadzącą JDG czy wykonywanie umów zlecenia. Projekt przepisów w tej sprawie uzyskał już pozytywną opinię Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że prace nad nowelizacją Kodeksu pracy w tym zakresie są na zaawansowanym etapie. – Projekt ustawy przewiduje, że nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r. Uprawnienia pracownicze wynikające z wliczania okresów działalności zawodowej, które obecnie nie są zaliczane do stażu pracy, przysługiwałyby od dnia wejścia tej ustawy w życie. Zaliczeniu do stażu pracy podlegać będą wszystkie udowodnione okresy, także poprzedzające moment wejścia ustawy w życie – wyjaśnia szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zaznacza, że celem tej inicjatywy jest wyrównanie szans w dostępie do określonych uprawnień pracowniczych oraz stanowisk wymagających udokumentowanego doświadczenia zawodowego dla osób, które swoją aktywność zawodową realizowały na innych zasadach niż tradycyjna umowa o pracę.
Zgodnie z projektowanymi zmianami do stażu zatrudnienia będą wliczane okresy: prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy współpracy z osobą prowadzącą taką działalność, wykonywania umów zlecenia lub umów o świadczenie usług, wykonywania umów agencyjnych oraz okresy współpracy z agentami, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, członkostwa w spółdzielni kółek rolniczych, udokumentowanej pracy zarobkowej za granicą, wykonywanej na innej podstawie niż zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy oraz zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za które opłacano składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Dlaczego okresy prowadzenia działalności gospodarczej do tej pory nie były uwzględniane w stażu pracy? Jak tłumaczy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, działalność gospodarcza zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowi odrębny i odmienny jakościowo rodzaj aktywności zarobkowej. – Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w stosunkach pracy występują nie jako pracownicy, tylko w charakterze podmiotu pracowników zatrudniającego. Porównanie cech charakteryzujących działalność gospodarczą oraz zatrudnienie na podstawie stosunku pracy prowadzi do wniosku, że przedsiębiorcy i pracownicy nie należą do tej samej lub podobnej kategorii podmiotów, które konstytucyjna zasada równości podmiotów wobec prawa nakazuje traktować jednakowo – wskazuje ministra.
Jak podkreśla MRPiPS, aktualnie ani Kodeks pracy, ani inne przepisy nie definiują pojęcia stażu pracy ani nie ustanawiają jednolitych zasad jego ustalania dla wszystkich uprawnień pracowniczych. Zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na sytuację wielu pracowników, którzy dotychczas nie mogli w pełni udokumentować swojego doświadczenia zawodowego przy ubieganiu się o awans czy inne uprawnienia pracownicze.
fot. freepik.com
oprac. /kp/