• +48 502 21 31 22

Dialog i rozwój kluczowe w obliczu wpływu AI na rynek pracy

Rozwój sztucznej inteligencji może wpłynąć na ok. 75 mln miejsc pracy na świecie, co stanowi około 2,3% wszystkich stanowisk.

Dialog i rozwój kluczowe w obliczu wpływu AI na rynek pracy

Rozwój AI może prowadzić do utraty pracy głównie przez kobiety, a w sumie może zagrozić nawet 75 mln miejsc pracy na świecie. Istotny jest więc ciągły rozwój pracowników i dialog na temat sztucznej inteligencji. Takie wnioski płyną z AI Action Summit, czyli międzynarodowego szczytu poświęconego sztucznej inteligencji, który odbył się w Paryżu.

Gilbert Houngbo, szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), ostrzegł, że automatyzacja związana z rozwojem sztucznej inteligencji może w większym stopniu wpłynąć na kobiety, pogłębiając nierówności płciowe na rynku pracy. – Wiemy, że większość prac, które ulegną automatyzacji, to te, które wykonują głównie kobiety – podkreślił. Wyjaśnił, że AI zastępuje pracowników głównie na stanowiskach biurowych, na których jest zatrudnionych nieproporcjonalnie dużo kobiet. – Likwidacja tych stanowisk zwiększy przepaść między mężczyznami a kobietami. To coś, o czym należy pamiętać – zaznaczył Gilbert Houngbo.

Powołując się na dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, wskazał, że rozwój sztucznej inteligencji może wpłynąć na ok. 75 mln miejsc pracy na świecie, co stanowi około 2,3% wszystkich stanowisk. W jego ocenie jeśli organizacje będą w stanie zastąpić pracowników robotami, jest bardzo prawdopodobne, że to zrobią. Zwrócił jednak uwagę, że rozwój AI w większym stopniu przyczynia się aktualnie do powstawania nowych miejsc pracy niż likwidowania stanowisk. Zajęcia te są jednak na ogół "gorzej wynagradzane i słabiej chronione". Pracownicy powinni więc pamiętać o ciągłym rozwoju. – To nie sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, ale brak przygotowania do rozwijania nowych kompetencji w kontekście AI – powiedział Gilbert Houngbo.

W serwisie X szef ILO dodał, że tym, co uważa on za kluczowe z perspektywy "zarządzania transformacją technologiczną, łagodzenia kwestii zwolnień z pracy i ochrony pracowników", jest zaangażowanie zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz decydentów w dialog na temat rozwoju AI. – Polityka musi koncentrować się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do wspierania pracowników, a nie do pogarszania warunków pracy – podkreślił.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka