• +48 502 21 31 22

Elektromobilność w Polsce przyspiesza

25 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury w Polsce, w tym na budowę nowych punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Elektromobilność w Polsce przyspiesza

Pod koniec 2024 r. po polskich drogach poruszało się 141 455 samochodów osobowych z napędem elektrycznym – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. Wśród nich 72 589 stanowiły w pełni elektryczne auta, a 68 866 to hybrydy typu plug-in. W Polsce zarejestrowane są także 8143 elektryczne samochody dostawcze i ciężarowe.

Stale rośnie również liczba elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec 2024 r. wynosiła 23 456 sztuk. Powiększa się także flota hybrydowych samochodów osobowych i dostawczych, osiągając w sumie 954 340 pojazdów. Wzrost odnotowano także w segmencie autobusów zeroemisyjnych – ich liczba wzrosła do 1422, z czego 1385 stanowiły pojazdy elektryczne, a 87 – wodorowe.

Wraz z rozwojem e-mobilności rośnie infrastruktura ładowania. Pod koniec minionego roku w Polsce funkcjonowało 8659 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Szybkie punkty ładowania prądem stałym stanowiły 31% tej infrastruktury, natomiast 69% to wolne punkty ładowania prądem przemiennym o mocy do 22 kW.

Rozwój infrastruktury związanej z e-mobilnością w Polsce wsparła Unia Europejska. Komisja Europejska przyznała prawie 60 mln euro, czyli ponad 240 mln zł, na projekty związane z rozbudową infrastruktury paliw alternatywnych w konkursie instrumentu "Łącząc Europę". Wszystkie projekty aplikujące w naborze, które będą realizowane na terenie Polski, otrzymały dofinansowanie.

Z tej kwoty blisko 25 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury w Polsce, w tym na budowę nowych punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych – zarówno lekkich, jak i ciężkich. Wśród planowanych inwestycji znalazły się również innowacyjne ultraszybkie ładowarki o mocy 1 MW, które staną się nowością na polskim rynku.

Województwo śląskie, znane przede wszystkim z górniczego i przemysłowego dziedzictwa, staje się liderem w zakresie elektromobilności w Polsce, a samorządy z regionu inwestują w autobusy elektryczne. Po Rybniku jeżdżą 23 autobusy elektryczne opatrzone charakterystycznym hasłem "Jeżech na sztrom", a także 11 autobusów hybrydowych. Autobusy elektryczne posiada też Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Czytaj więcej: Neutralność klimatyczna w transporcie będzie trudna do osiągnięcia

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka