• +48 502 21 31 22

Program Integracji w Subregionie Zachodnim

Projekt: Finanse

Po kilku miesiącach pracy nad integracją środowisk biznesowych nastał czas na podsumowanie. ​​​​​​​

O potrzebach lokalnej społeczności gospodarczej mówi się od kilku lat. Na wielu spotkaniach środowisk biznesowych (izby gospodarcze, cechy rzemiosł, stowarzyszenia ale ostatnio też i struktury samorządowe takie jak wydziały rozwoju, gospodarki, inkubatory przedsiębiorczości itd.) pojawiają się tzw. „tematy do rozwiązania” w zakresie rozwoju przedsiębiorczości. Jednym z głównych zagadnień dla wielu pracodawców jest m.in. problem ze zdobyciem lub utrzymaniem kadr a także z jakością przygotowania branżowego absolwentów do potrzeb lokalnych firm.  

Na spotkaniu biznesowym w Rydułtowach (28.06.) Krzysztof Dybiec (Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu, lider koncepcji integracji w Subregionie Zachodnim) podsumował integracyjne śniadania biznesowe jakie odbyły się w Wodzisławiu, Rybniku, Raciborzu i Żorach. Natomiast Ireneusz Burek (Pełnomocnik zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej ds. Integracji w Subregionie Zachodnim) zaprezentował autorski Programu Integracji i Wspierania Przedsiębiorczości w Subregionie Zachodnim, który jest próbą zdefiniowania zagadnień, nad którymi chce się pochylić Lokalna Grupa Działania złożona z izb gospodarczych, cechów rzemiosł, inkubatorów i innych grup biznesowych reprezentujących przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Subregionie Zachodnim.  
Zwrócono uwagę na fakt, iż zakreślone obszary działań zostały doprecyzowane głównie po tym jak do porozumienia przystąpiły cztery izby gospodarcze z Czech (Karvina, Hawirzów, Opawa, Horni Suche). Jak się okazało, to właśnie gospodarcze porozumienie polsko – czeskie i kilkumiesięczna praca w grupach tematycznych wyraźnie pokazała, że tematykę na rzecz rozwoju przedsiębiorczości trzeba ukierunkowywać i profesjonalizować. 

Podczas roboczych spotkań, zgodnie ustalono, że tylko długofalowe działania na rzecz wspierania przedsiębiorców MŚP oraz rozwoju przedsiębiorczości w Subregionie Zachodnim i powiatów ościennych, w tym z Republiki Czeskiej wyrażone w Programie gwarantują trwałą integrację biznesu, promocję lokalnych firm, promowanie lokalnego patriotyzmu gospodarczego i w konsekwencji ich rozwój. Zaś dzięki większej grupie reprezentantów łatwiej zabiegać o wsparcie w urzędzie wojewódzkim, samorządach i Instytucjach Otoczenia Biznesu w zakresie wszelkich działań związanych z gospodarką.
W zaprezentowanym programie znalazły się trzy obszary. 

Czytaj ciąg dalszy na raciborz.com.pl - Program Integracji w Subregionie Zachodnim [ZDJĘCIA]

 

Ireneusz Burek 

Zobacz galerię zdjęć - Program Integracji w Subregionie Zachodnim 

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka