Polska czwartym największym emitentem gazów cieplarnianych w UE

Największy spadek emisji gazów cieplarnianych odnotowano w branży energetycznej, a jedynym sektorem, który zanotował wzrost, był transport i magazynowanie.

Polska czwartym największym emitentem gazów cieplarnianych w UE

W 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej wyniosły w sumie 3,4 mld ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. W porównaniu z 2022 r. zmniejszyły się 7%, a od 2013 r. spadły o 18% – wynika z danych Eurostatu. Największymi emitentami były Niemcy (720,4 mln ton), Francja (403,4 mln ton) i Włochy (399,4 mln ton). Tuż za nimi znalazła się Polska z wynikiem 377,2 mln ton. Natomiast najniższe wartości odnotowano na Malcie (3,9 mln ton), Cyprze (8,9 mln ton) i w Luksemburgu (9,1 mln ton).

Analiza emisji przypadających na jednego mieszkańca ujawniła, że najwięcej gazów cieplarnianych emitują Luksemburg (13,6 tony na osobę), Dania (13,5 tony) i Irlandia (13,3 tony). Polska, z wynikiem 10,2 tony per capita, znalazła się na czwartym miejscu. Najniższe emisje na mieszkańca odnotowano w Szwecji (4,5 tony), Portugalii (5,3 tony) i Rumunii (5,7 tony).

Eurostat wskazał również zmiany emisji gazów cieplarnianych w podziale na sektory gospodarki w latach 2013–2023. Największy spadek odnotowano w branży energetycznej obejmującej dostawy energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i klimatyzacji – tu emisje zmniejszyły się aż o 43%. W górnictwie i wydobyciu emisje spadły o 25%, a w usługach o 20%. Jedynym sektorem, który zanotował wzrost emisji, był transport i magazynowanie – o 14%.

Większość naukowców jest zgodna, że emisje gazów cieplarnianych mają kluczowy wpływ na zmiany klimatyczne. UE dąży do ich ograniczenia, realizując politykę dekarbonizacji i inwestując w odnawialne źródła energii. Pojawił się m.in. Europejski Zielony Ład, czyli strategia mająca na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. UE zobowiązała się również do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Przyjęto pakiet legislacyjny Fit for 55, który obejmuje m.in. reformę systemu handlu emisjami, normy emisyjne dla pojazdów oraz wsparcie dla budowy infrastruktury niskoemisyjnej. Kolejnym działaniem jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – pomoc finansowa dla regionów najbardziej dotkniętych transformacją energetyczną jak np. województwo śląskie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka