Wkrótce zmieni się zakres badań profilaktycznych przeprowadzanych w ramach medycyny pracy. Pakiet badań okresowych, które pracodawcy są zobowiązani zapewnić swoim pracownikom, zostanie poszerzony.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każdy pracownik zobowiązany jest do poddania się wstępnym badaniom lekarskim przed podjęciem zatrudnienia. Ponadto pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na okresowe badania lekarskie w celu oceny ich stanu zdrowia i zdolności do wykonywania pracy co kilka lat. Dodatkowo w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą podlegają kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Oprócz podstawowych badań, takich jak pomiar ciśnienia krwi czy klatki piersiowej, mogą być skierowani na badania specjalistyczne, np. okulistyczne, laryngologiczne czy spirometrię.
Na początku 2025 r. pakiet badań medycyny pracy ma zostać rozszerzony, a znajdą się w nim: lipidogram pozwalający ocenić poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, badanie poziomu cukru oraz pomiar wskaźnika BMI służący do oceny masy ciała i wykrycia nadwagi lub otyłości.
Dodatkowe badania profilaktyczne będą finansowane ze środków publicznych – pod warunkiem że ośrodek medycyny pracy, w którym są wykonywane, przystąpi do programu profilaktycznego.
Pracodawcy będą mogli też zaproponować pracownikom dodatkowe badania profilaktyczne, które jednak nie będą obowiązkowe, takie jak mammografia, cytologia, oznaczenie PSA czy zdjęcie RTG płuc.
fot. freepik.com
oprac. /kp/