• +48 502 21 31 22

Polacy niezadowoleni z pensji, ale niechętni do zmiany pracy

58% Polaków uważa, że otrzymuje wynagrodzenie nieadekwatne do ich umiejętności.

Polacy niezadowoleni z pensji, ale niechętni do zmiany pracy

Ponad połowa pracowników jest niezadowolonych z wysokości swoich zarobków. Mimo to większość z nich nie podejmuje natychmiastowych działań, takich jak zmiana pracy. Jednocześnie rynek pracy w Polsce pozostaje dynamiczny, a możliwości znalezienia nowego zatrudnienia są nadal duże.

Jedynie 27% Polaków twierdzi, że w obecnej firmie otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do ich umiejętności – wynika z raportu "Rynek pracy w Polsce" No Fluff Jobs. Przeciwnego zdania jest 58%. 23% pytanych udało się w ciągu ostatniego roku wynegocjować podwyżkę, a 26% walczyło o nią, ale bez skutku. Mimo że wiele osób jest niezadowolonych z pensji, 54% respondentów nie planuje zmieniać pracy. Kolejne 37% chce zmienić pracodawcę do końca roku, a prawie co 10. osoba się waha. Ponadto 62% ankietowanych nie obawia się zwolnienia, a możliwości utraty zatrudnienia boi się niecała 1/4 badanych.

– Liczba ofert zatrudnienia adresowanych do pracowników i pracowniczek w drugim kwartale roku spadła o prawie 28% w porównaniu do pierwszego kwartału. Jednak patrząc w dłuższej perspektywie, widać, że rynek jest bardzo zmienny, a liczba ogłoszeń o pracy układa się w kształt sinusoidy. Dane GUS prognozują odbicie jesienią, a patrząc całorocznie, potwierdzają, że zatrudnień w tym roku powinno być czterokrotnie więcej niż zwolnień – komentuje Tomasz Bujok z No Fluff Jobs.

Prawie 2/3 aktywnych zawodowo Polaków i Polek podczas poszukiwań pracy korzysta z portali z ogłoszeniami, a 51% faktycznie w ten sposób znalazło zatrudnienie. Skuteczne są też polecenia od znajomych – korzysta z nich 49% respondentów, a ich skuteczność jest na poziomie 48%. Najgorzej wypada szukanie pracy za pomocą mediów społecznościowych jak np. LinkedIn. Choć co czwarty respondent zadeklarował korzystanie z tej metody, jedynie 13% odniosło dzięki niej sukces.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka