• +48 502 21 31 22

Więcej pracy, mniej czasu na relaks. Jak Polacy zarządzają swoim dniem?

Polacy w minionym roku pracowali średnio o 11 minut dłużej niż 10 lat wcześniej, przez co mniej odpoczywali.

Więcej pracy, mniej czasu na relaks. Jak Polacy zarządzają swoim dniem?

W 2023 r. przeciętny Polak w wieku 15 lat lub więcej pracował zawodowo o 11 minut dłużej niż w 2013 r. Poświęcał także o 14 minut więcej na prace domowe, w tym na opiekę nad członkami gospodarstwa domowego, przeznaczał za to mniej czasu na odpoczynek. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny. 47,4% doby Polacy przeznaczali na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, czyli na sen, jedzenie, ubieranie się, higienę osobistą i korzystanie z usług w zakresie potrzeb osobistych, takich jak wizyty lekarskie i stomatologiczne czy w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. 29,9% zajmowało im wykonywanie różnego typu obowiązków, w tym także podejmowanych dobrowolnie. Na odpoczynek poświęcali 18,1% doby, a 4,6% zajmowało im przemieszczanie się.

W ramach odpoczynku najwięcej czasu (10,1%) zajmowało korzystanie ze środków masowego przekazu, czyli oglądanie telewizji i filmów, czytanie, słuchanie muzyki i radia. Kolejne było życie towarzyskie oraz uczestnictwo w rozrywce i kulturze (4,4%).

Przeciętny czas przeznaczany na prace domowe, w tym opiekę nad członkami gospodarstwa domowego (15%), był dłuższy od czasu poświęcanego na pracę zawodową. W sumie więcej czasu na obowiązki poświęcały kobiety – to efekt przeznaczania przez nie większej ilości czasu na prace domowe i opiekę nad członkami gospodarstwa domowego. U Polek zajmowało to 18,2% doby, a u Polaków – 11,2%. Jednak mężczyźni więcej czasu przeznaczali na pracę zawodową – 16,4% doby, w przypadku kobiet było to 10,2%. – Gdy jednak zsumujemy czas poświęcany pracy zawodowej oraz pracy domowej i opiece nad członkami gospodarstwa domowego, to wartości te są podobne: kobiety 28,4%, mężczyźni 27,6%. Na tego typu obowiązki kobiety poświęcały przeciętnie nieco więcej czasu – o 0,8 p.p. w strukturze doby – zwraca uwagę GUS.

W porównaniu z poprzednim "Badaniem budżetu czasu" przeprowadzonym w 2013 r. wydłużył się przeciętny czas trwania czynności związanych z pracami domowymi i opieką nad członkami gospodarstwa domowego (o 14 min.), pracą zawodową (o 11 min.) i zaspokojeniem potrzeb fizjologicznych (o 9 min.). Z kolei skrócił się średni czas trwania czynności przeznaczany na naukę (o 12 min.), korzystanie ze środków masowego przekazu (o 11 min.) oraz życie towarzyskie, korzystanie z rozrywki i kultury (o 7 min.). Wydłużenie się czasu trwania pracy zawodowej dotyczyło w dużo większym stopniu kobiet (o 21 min.) niż mężczyzn ( o 10 min.). Natomiast wydłużenie się czasu przeznaczonego na prace domowe i opiekę nad członkami gospodarstwa domowego odnosiło się generalnie do mężczyzn (o 20 min.). W przypadku kobiet czas poświęcony na te czynności zmienił się w bardzo niewielkim stopniu (o 1 min.).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka