• +48 502 21 31 22

O parkach kulturowych na Forum Samorządowym. "Mamy często problem z estetyką"

Dyskusja odbyła się w formie spacerów studyjnych po Raciborzu i Rybniku.

O parkach kulturowych na Forum Samorządowym. "Mamy często problem z estetyką"

Racibórz został zaproszony przez Instytut Wojciecha Korfantego do udziału w III Forum Samorządowym do spotkania wokół parków kulturowych. Dyskusja odbyła się w formie spacerów studyjnych 17 czerwca w Raciborzu i Rybniku.

Organizatorzy Forum Samorządowego zaprosili przedstawicieli miasta do udziału i prezentacji w związku z pracami nad utworzeniem Parku Kulturowego "Serce Starego Raciborza". Rozpoczęły się one w 2019 r. Jednak na sesji rady miasta w kwietniu 2023 r. dziesięciu radnych głosowało za przyjęciem uchwały, dziesięciu przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Nie została więc ona przyjęta. Nowe władze miasta zapowiedziały, że temat utworzenia parku kulturowego w Raciborzu pozostaje otwarty.

Uczestnicy zostali oprowadzeni po obszarze wyznaczonym w projekcie parku przez Marię Olejarnik – Miejską Konserwator Zabytków w Raciborzu. Oprócz oczywistych elementów wartościowego urbanistycznie terenu starego miasta takich jak rynek i ul. Długa pokazała ona gościom obszary mniej wyeksponowane i problematyczne, np. mury przy ul. Drzymały i raciborskie "planty", czyli zielony obszar okalający starówkę. Przedstawiono też pl. Długosza i panoramę miasta widoczną od pl. Mostowego. Goście zobaczyli najważniejsze zabytki: barokowe figury, średniowieczne kościoły, kamienice i gmachy sądów, dowiedzieli się również, jak miasto w czasie prac nad parkiem zadbało o zaznaczenie w przestrzeni ścisłego centrum jego historii, czyli poprzez ustawienie tablic ze zdjęciami miasta sprzed II wojny światowej i realizację chodnika historycznego w formie płyt opowiadających historię miasta.

Forum rozpoczęło się w Galerii Rzeczna w Rybniku. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, podkreślił, jak ważne jest świadome podejście do kształtowania przestrzeni miasta. – Mamy często w Polsce problem z estetyką. Ale ja głęboko wierzę, że dobry przykład będzie pociągał kolejne, zatem warto o to walczyć, dbać o piękną przestrzeń, pokazywać coś, co dziś często jest obklejone, a ma ten czar, tylko ten czar trzeba spod tych plakatów wydobyć – zaznaczył. Założenia niedawno uchwalonego Parku Kulturowego "Centrum Starego Rybnika" omówił z kolei dr Henryk Mercik, rybnicki Miejski Konserwator Zabytków, po czym oprowadził uczestników po centrum Rybnika.

Czytaj także:

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

104_park_kulturowy_raciborz_(1).JPG
632_park_kulturowy_raciborz_(2).JPG
50_park_kulturowy_raciborz_(3).JPG
799_park_kulturowy_raciborz_(4).JPG
819_park_kulturowy_raciborz_(5).JPG
408_park_kulturowy_raciborz_(6).JPG

Podobne artykuły

Wyszukiwarka