• +48 502 21 31 22

Zadłużenie branży gastronomicznej przekroczyło miliard złotych

Prawie 7% firm ma problemy ze spłatą bieżących zobowiązań, kredytów i zaległości wobec dostawców, a na jeden podmiot przypada średnio 91,5 tys. zł.

Zadłużenie branży gastronomicznej przekroczyło miliard złotych

Zaległe zobowiązania branży gastronomicznej przekroczyły w marcu ponad 1 mld zł. W porównaniu z sytuacją sprzed roku zaległości firm zwiększyły się o ponad 28%, a prawie 7% przedsiębiorstw ma problemy ze spłatą bieżących zobowiązań, kredytów i zaległości względem dostawców. Średnio na firmę z branży gastronomicznej przypada 91 550 zł długów – wynika z raportu BIG InfoMonitor.

– Już w 2020 r. przeterminowane zobowiązania sektora gastronomii względem banków i kontrahentów przekraczały 647 mln zł i od tego czasu rosną. Po pandemii trudno jest branży wyjść na prostą. Inflacja i problemy finansowe Polaków odbiły się na lokalach gastronomicznych. Przedsiębiorcy wskazują też na trudności związane z rosnącymi kosztami zatrudnienia i niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przez ostatnie lata liczba aktywnie działających firm na rynku gastronomicznym, mimo że przeżywał on trudności, wzrastała co roku o co najmniej o 3%. Według wyliczeń firmy analitycznej Dun&Bradstreet w pierwszym kwartale 2024 r. po raz pierwszy od 2011 r. odnotowano spadek.

Prawie 83% przedsiębiorców z kategorii "zakwaterowanie i gastronomia" wskazuje bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Najczęściej są to trudności związane z rosnącymi kosztami zatrudnienia (79,9%), wysokimi obciążeniami fiskalnymi (50,1%) i niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (46,7%), niedostatecznym popytem (41,%) oraz niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisanu (40,8%).

Aby się utrzymać na rynku, przedsiębiorcy planują zmniejszyć zatrudnienie. – Prawdopodobny jest też dalszy wzrost cen usług. Według przedstawicieli branży gastronomicznej sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie jednolitej 5% stawki VAT na usługi gastronomiczne, a także wsparcie poszkodowanych podczas pandemii firm ze środków z KPO – wynika z raportu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka