• +48 502 21 31 22

Ile zarabiają Polacy? Najnowsze dane

Po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła w lutym 2,8% rok do roku, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto wyniósł prawie 9,8%.

Ile zarabiają Polacy? Najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym wyniosło 7978,99 zł. To wzrost o 12,9% rok do roku. Natomiast miesiąc do miesiąca płace poszły w górę o 2,7%. Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń. Dane dotyczą jedynie firm, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób.

Po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła w lutym 2,8% rok do roku, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto wyniósł prawie 9,8%. Od początku 2006 r., czyli od kiedy dostępne są statystyki GUS-u w zakresie przeciętnego realnego wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, wzrost nie był tak wysoki. Poprzedni rekord padł w sierpniu 2007 r., kiedy odnotowano wzrost na poziomie 9,1%.

Z najnowszych danych GUS-u wynika też, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym wyniosło 6,510 mln etatów. Przeciętne zatrudnienie spadło o 0,1% względem stycznia i 0,2% rok do roku.

– Rynek pracy pozostał w lutym w bardzo dobrej kondycji. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw poprawił się z 12,8% do 12,9% rdr. Ze względu na szybki spadek inflacji siła nabywcza tych pensji jest obecnie ok. 10% wyższa niż przed rokiem – to najlepszy wynik od ponad 10 lat. Podobnie rekordowa jest dynamika płacy minimalnej. Zatrudnienie nie zmieniło się istotnie – skomentowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wzrost produkcji w lutym odnotowano w 24 na 34 działy gospodarki. Według wstępnych danych w ciągu roku największy wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 48,5%), w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (17,8%) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (13,9%). Z kolei największy spadek wystąpił w produkcji urządzeń elektrycznych (o 23,9%), w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (18,5%) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (4,3%).

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka