• +48 502 21 31 22

Firmy chcą, by pracownicy wrócili do biur

Powodem są obawy o dobre samopoczucie pracowników oraz jakość współpracy w zdalnych zespołach.

Firmy chcą, by pracownicy wrócili do biur

Pandemia koronawirusa przyniosła rozkwit popularności pracy zdalnej. Teraz coraz więcej pracodawców chce, by kadra wróciła do biur.

Pracownicy doceniają pracę z domu ze względu na jej elastyczność, oszczędność czasu i pieniędzy, poprawę równowagi między życiem zawodowym a osobistym czy większe możliwości dotyczące miejsca pracy i wyboru firmy. Tymczasem okazuje się, że praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem i 88% ankietowanych przez GoWork.pl firm chce, aby pracownicy wrócili do biur. Powodem są obawy o dobre samopoczucie pracowników oraz jakość współpracy w zdalnych zespołach. Poza tym 8 na 10 przedsiębiorców deklaruje, że ze względu na charakter wykonywanych przez pracownika zadań wiele obowiązków nie da się realizować poza miejscem pracy. Wątpliwości dotyczą również spadku produktywności, na które wskazało 18%, innowacyjności (2%) czy kultury organizacyjnej (2%). W latach 2022-2023 z modelu home office korzystało ok. 34% Polek i Polaków. Obecnie, na początku 2024 r, jest to ok. 28%.

– Czy obawy pracodawców są uzasadnione? Trochę tak, ponieważ praca zdalna wiąże się z wieloma wyzwaniami, np. utrzymaniem efektywnej komunikacji i koordynacji wśród członków zespołu, zarządzaniem czasem i utrzymaniem samodyscypliny, uczuciem izolacji i braku interakcji społecznych, bezpieczeństwem informacji i danych firmowych czy zachowaniem work-life balance – tłumaczą autorzy badania.

Tymczasem 57% pracowników nie przyjęłoby oferty zatrudnienia, jeśli miałaby negatywny wpływ na równowagę między sferą zawodową a prywatną, a 48% zdecydowałoby się rzucić pracę, która nie pozwala im cieszyć się życiem. W obu przypadkach wyniki dla Polski są identyczne jak w ujęciu globalnym. Ponadto dla 39% osób możliwość pracy zdalnej jest tak istotna, że nie podlega negocjacji. Wśród Polaków ten odsetek sięga 43%. Czytaj więcej: Work-life balance najważniejszy dla pracowników

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka