• +48 502 21 31 22

Polska krajem przyjaznym pracownikom z zagranicy

Przedsiębiorstwa działające w Polsce uzyskały od swoich zagranicznych pracowników 70,8% pozytywnych recenzji.

Polska krajem przyjaznym pracownikom z zagranicy

Polska znalazła się wśród krajów, które są najbardziej przyjazne pracownikom mówiącym po angielsku. Wysoki wynik to m.in. efekt bardzo dobrej znajomości języka angielskiego przez Polaków.

Polska zajęła szóste miejsce w rankingu najprzyjaźniejszych państw do pracy dla osób posługujących się językiem angielskim. Zestawienie przygotowała platforma Preply, która przeanalizowała poziom zadowolenia z pracy w ponad 58 tys. firm na świecie. Przedsiębiorstwa działające w Polsce uzyskały od swoich zagranicznych pracowników 70,8% pozytywnych recenzji na Glassdoor (serwis służący do wystawiania anonimowych recenzji pracodawcom). Lepiej od Polski wypadły tylko Meksyk (80,2%), Niemcy (73,4%), Chile (71,7%), Norwegia (71,6%) i Łotwa (71%).

– Wysoki wynik, jaki uzyskała w rankingu Polska, to między innymi efekt doskonałej znajomości języka angielskiego przez Polaków. Mimo typowej dla nas skromności badania pokazują, że jesteśmy pod tym względem w światowej czołówce. Naszym zagranicznym kolegom przyjemnie się tu pracuje, bo mogą się bez problemu porozumiewać w zespole i nie czują się wykluczeni. Firmy w Polsce, a zwłaszcza korporacje działające w największych polskich miastach, chętnie wspierają środowiska międzynarodowe – tłumaczy Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Preply przeanalizowało też ogólną ocenę, jaką pracownicy wystawili firmom w różnych częściach świata. Tutaj Polska zajęła już niższe miejsce – 18., a ogólny odsetek przedsiębiorstw ocenianych na minimum 4 gwiazdki wynosi 36,2%. Obcokrajowcy doceniają więc pracę w Polsce bardziej niż Polacy. Podobne wyniki zanotowano jednak we wszystkich analizowanych państwach. Największe różnice widać w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, gdzie ta dysproporcja wynosi ponad 47 p.p. – Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Po pierwsze, ekspaci często czują większą wdzięczność wobec zagranicznych pracodawców za otrzymaną szansę niż pracownicy pochodzący z danego kraju. Ci drudzy są bardziej wymagający. Dochodzi też niższa świadomość na temat sytuacji politycznej czy gospodarczej w państwie, przez co obcokrajowcy miewają nieco zakrzywiony obraz lokalnego rynku pracy. Po trzecie, praca za granicą zazwyczaj ma swój "termin ważności". Wiemy, że za jakiś czas wrócimy do siebie. A to sprawia, że widzimy obecne warunki pracy w jaśniejszych barwach – wyjaśnia Sylvia Johnson.

Pierwsze miejsce w rankingu krajów, w których odnotowano najwyższy odsetek pozytywnie ocenianych pracodawców, zajęła Islandia, gdzie 53,1% przedsiębiorstw otrzymało na Glassdoor co najmniej 4 gwiazdki. Kolejne miejsca zajęły Estonia i Łotwa.

Czytaj także: W Polsce pracuje 1,3 mln obcokrajowców

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka