• +48 502 21 31 22

Wynagrodzenia w listopadzie na rekordowym poziomie

Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odnotowano w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” – 16 688,36 zł.

Wynagrodzenia w listopadzie na rekordowym poziomie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 7670,19 zł, czyli o 11,8% więcej niż rok temu. To rekordowy poziom nominalnego przeciętnego wynagrodzenia w historii.

Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny, wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych oraz nagród z okazji Dnia Górnika, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń. Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odnotowano w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” (16 688,36 zł), a najniższą – „Zakwaterowanie i gastronomia” (5444,54 zł). Z kolei największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” (o 27,2%).

Dane te dotyczą jednak tylko firm niefinansowych zatrudniających więcej niż dziewięciu pracowników, nie obejmują więc m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i mikrofirm. Dotyczą niecałych 40% pracowników.

Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,7% rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,2%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,3% niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 0,3% niższym w porównaniu z październikiem 2023 r.

Spadek produkcji w listopadzie odnotowano w 17 działach gospodarki na 34. Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego – o 8,5%., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7%, maszyn i urządzeń – o 6,6%, papieru i wyrobów z papieru – o 5,4%, metali – o 5%. Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 31,9%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 20,5%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 11,9%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,2%.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka