• +48 502 21 31 22

Ponad połowa Polaków chciałaby pracować cztery dni w tygodniu

Rodzice częściej niż inni pracownicy wyrażają chęć skracania czasu pracy.

Ponad połowa Polaków chciałaby pracować cztery dni w tygodniu

Czy czterodniowy tydzień pracy staje się realnym scenariuszem dla polskiego rynku pracy? Podejście pracowników do tej kwestii sprawdziła Alicja Kotłowska z Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W badaniach wzięło udział 1000 pracowników umysłowych z całej Polski.

Okazuje się, że 53% pytanych preferuje model pracy oparty na czterech dniach roboczych w tygodniu. Każdy dzień pracy trwałby tak jak aktualnie osiem godzin. 19% badanych pracowników woli model skompresowanego tygodnia pracy, czyli cztery dni po dziesięć godzin dziennie. Kolejne 15% wyraża chęć do pracy przez pięć dni, ale w skróconym zakresie – czyli po sześć godzin dziennie. Z kolei 13% nie chce wprowadzać żadnych zmian w obecnej strukturze czasu pracy. Najczęściej odpowiadali tak najstarsi pracownicy.

Jak wskazuje Alicja Kotłowska, interesującym aspektem badania jest także związek między preferencjami dotyczącymi czasu pracy a rolą rodzicielską. Okazuje się, że rodzice bardziej niż inni pracownicy wyrażają chęć skracania czasu pracy. Ekspertka tłumaczy to konfliktem pomiędzy pracą a rodziną, szczególnie dla osób funkcjonujących w tzw. „związkach dwóch karier”, gdzie obydwoje rodzice pracują, co generuje trudności w zakresie obowiązków opiekuńczych.

Badanie pokazało też, że pracownicy obecnie cenią sobie życie rodzinne oraz realizację własnych pasji równie wysoko jak pracę zawodową. Kobiety częściej wybierają model pracy pięć dni po sześć godzin, podczas gdy mężczyźni preferują cztery dni po dziesięć godzin.

W Wielkiej Brytanii eksperyment polegający na skróceniu czasu pracy o 20% w skali tygodnia doprowadził do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie wpłynęło to natomiast na pogorszenie wydajności. Czytaj więcej: Czterodniowy tydzień pracy przetestowany w Wielkiej Brytanii. Pracownicy i przedsiębiorcy zadowoleni

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka