• +48 502 21 31 22

Rośnie liczba śmiertelnych wypadków przy pracy na świecie

W wypadkach przy pracy ginie więcej mężczyzn niż kobiet – śmierć przy pracy ponosi 51,4 na 100 tys. dorosłych pracujących mężczyzn i 17,2 na 100 tys. kobiet.

Rośnie liczba śmiertelnych wypadków przy pracy na świecie

Prawie 3 mln osób na całym świecie umiera rocznie z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, z czego 330 tys. w wypadkach przy pracy. To o ponad 5% więcej niż w 2015 r.

Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy przy ONZ wynika, że większość zgonów spowodowanych pracą – 2,6 mln rocznie – wynika z chorób nią spowodowanych. W pierwszej trójce są choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe i choroby układu oddechowego – stanowią one ponad 3/4 czynników powodujących przedwczesną śmierć spowodowaną pracą. MOP szacuje również, że 395 mln pracowników na całym świecie doznało urazów w pracy nieskutkujących zgonem.

W wypadkach przy pracy ginie więcej mężczyzn niż kobiet – śmierć przy pracy ponosi 51,4 na 100 tys. dorosłych pracujących mężczyzn i 17,2 na 100 tys. kobiet. Najwięcej zgonów związanych z pracą ma miejsce w Azji i na Pacyfiku – 63% wszystkich wypadków na świecie, ale jak podkreśla MOP, wynika to z faktu, że pracuje tam najwięcej ludzi. Do największej liczby wypadków przy pracy dochodzi w rolnictwie – co trzecia śmierć przy pracy zdarza się właśnie w tym sektorze. Do najbardziej niebezpiecznych należą też budownictwo, leśnictwo i rybołówstwo oraz produkcja przemysłowa – łącznie w tych pięciu sektorach gospodarki ginie rocznie ok. 200 tys. osób, co stanowi 63% wszystkich śmiertelnych wypadków.

Aby zwiększyć globalne wysiłki na rzecz zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, MOP wprowadził Globalną Strategię Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy na lata 2024-2030. jej celem jest priorytetowe traktowanie dobrostanu pracowników zgodnie z zaangażowaniem MOP w sprawiedliwość społeczną i promowanie godnej pracy na całym świecie. Strategia zachęca państwa członkowskie MOP, których jest 161, do działania w oparciu o trzy filary: przestrzeganie krajowych norm BHP poprzez poprawę zarządzania, promowanie wiarygodnych danych i zwiększanie kompetencji, wzmocnienie koordynacji, partnerstw i inwestycji w BHP na poziomie krajowym i globalnym oraz ulepszenie systemów zarządzania BHP w miejscu pracy poprzez promowanie wytycznych zawartych w opracowanym przez MOP dokumencie ILO-OSH 2001, a także opracowanie wytycznych biorących pod uwagę płeć pracownika i dostosowanie ich do konkretnych zagrożeń, ryzyka, sektorów i zawodów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka