Reklamówki, jednorazówki, foliówki, zrywki…wiele określeń na tę samą rzecz. Prawie każdy ma choć jedną w domu. Są toksyczne dla środowiska i na szczęście już wielu Polaków wzięło to sobie do serca i używają ich wielokrotnie, nie kupując nowych. Wiele tzw. sieciówek, np. z ubraniami, wprowadziło płatne torby papierowe, co jest znaczącym krokiem do poprawy stanu środowiska. Wielkie zmiany wprowadza się małymi krokami, dlatego warto się zastanowić, co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszyć obecność plastikowych toreb w naszych gospodarstwach domowych. Podajemy konkretne sposoby.
Polska przoduje w optymistycznych rankingach
Jak podaje portal polityka.co.pl: “Według najnowszego raportu Eurostatu w 2022 r., każda osoba mieszkająca w UE zużyła średnio 66,6 lekkich plastikowych toreb na zakupy, a całe zużycie wyniosło 29,9 mld sztuk. Oznacza to spadek o 10,8 toreb (-14%) na osobę w porównaniu z 2021 r. W naszym kraju odnotowane zużycie to zaledwie 7 toreb na osobę. Lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie Belgia – 4 torby na osobę.”
Możemy się więc pochwalić wysoką świadomością ekologiczną. Coraz więcej Polaków wie, jak troszczyć się o naszą planetę.
Co zamiast jednorazówki?
Owszem, jednorazówki są wygodne. Kiedyś były powszechnie dostępne w sklepach i nikt nie widział problemu w ich obecności. Teraz jednak dostępnych jest więcej alternatyw, którymi możemy się posiłkować.
- Plastikowe torby wielokrotnego użytku.
Są również wygodne i łatwodostępne. Można je kupić np. w hipermarketach i dyskontach za kilka złotych. Są grube, trwałe i łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu mogą posłużyć nam bardzo długo przy okazji kolejnych zakupów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk zabierania ich ze sobą do sklepu.
- Torby z materiału.
Uszyte z rozmaitych tkanin, np. bawełny, czy poliestru. Oprócz swojego praktycznego zastosowania mają również walor estetyczny: możemy wybrać swój ulubiony wzór i kolor. Są nawet torby z napisami. Możemy nawet uszyć je samodzielnie, dając upust kreatywności.
- Siatki na owoce i warzywa.
Mocnym ograniczeniom poddane zostaną również tzw. zrywki, czyli cienkie torby foliowe przeznaczone do pakowania warzyw i owoców w supermarketach. Można się zaopatrzyć już teraz w materiałowe siatki wielokrotnego użytku.
- Torby papierowe.
Są estetyczne, kolorowe i wielu rozmiarach. Są sprzedawane jako opakowanie zakupów w wielu sklepach, np. odzieżowych. Posłużą nam znacznie krócej, niż torby plastikowe, są jednak ekologiczne i biodegradowalne.
- Kosze zakupowe.
Warto mieć własny koszyk na zakupy. Czy to plastikowy, czy to z wikliny – jest estetyczny i solidny i może posłużyć latami. Ponadto łatwo go przewieźć w samochodzie lub na rowerze.
- Torby na kółkach.
Często wybierane przez osoby starsze. Pozwalają przewieźć cięższe sprawunki do domu bez niepotrzebnego dźwigania.
Ograniczanie plastiku w życiu codziennym wcale nie musi być bardzo uciążliwe i skomplikowane. Dbałość o planetę i jej czystość, a bliżej o nasz region, to krok do budowania wspólnoty lokalnej. Czystość ulic naszych miast, parków, skwerów i otoczenia to lepsze warunki do rozwoju lokalnej społeczności.
opracowanie: kk