• +48 502 21 31 22

Przedsiębiorcy w lepszych nastrojach dzięki wynikom wyborów

Zdaniem 61% menedżerów zarządzających firmami w ciągu ostatniego półrocza pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu.

Przedsiębiorcy w lepszych nastrojach dzięki wynikom wyborów

Wyniki wyborów parlamentarnych poprawiły nastroje polskich przedsiębiorców. Pozytywne nastawienie dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie – w kontekście biznesowym, jak i zmian w prawie – ma odpowiednio 62% i 65% firm.

Podczas tego samego badania „Indeks Biznesu” Konfederacji Lewiatan przeprowadzonego w lipcu tylko 36% przedsiębiorców miało pozytywne nastawienie w kontekście biznesowym, a 59% firm była negatywnie usposobiona. W przypadku zmian w prawie 26% organizacji miało pozytywne nastawienie, a 65% obawiało się zmian.

61% menedżerów zarządzających firmami uważa jednak, że w ciągu ostatniego półrocza pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 37% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły. Warunki prowadzenia działalności pogorszyły się dla 69% średnich firm, 66% dużych i 58% małych firm. Znaczącej zmiany nie widzi 40% małych firm, 34% dużych oraz 28% średnich. Poprawę obserwuje tylko 3% średnich firm i 2% małych. Żadnej poprawy nie odnotowały firmy duże.

Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są zdecydowanie korzystne. 62% przedsiębiorców ma pozytywne nastawienie, a 36% jest negatywnie usposobiona, z kolei 2% nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej optymistycznie postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych – 74%. W przypadku firm średnich odsetek ten wyniósł 63%, a małych 61%. Tak znaczna poprawa nastrojów w porównaniu do poprzednich fal badania związana jest z wynikami wyborów do parlamentu.

Jeszcze bardziej korzystne są nastroje odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 65% przedsiębiorstw ma pozytywne nastawienie, w tym 65% średnich i małych oraz 58% dużych. 31% firm obawia się przyszłość – w tym 36% dużych, 34% średnich i 29% średnich. Tutaj także poprawę nastrojów wpłynęły wyniki ostatnich wyborów.

Czytaj także: Lewiatan po wyborach: "Jest nadzieja, że gospodarka zacznie się szybciej rozwijać"

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka