• +48 502 21 31 22

30. Akcja Sprzątanie Świata w Polsce już w ten weekend

W czasie wielkiego finału sprzątać może każdy, komu bliska jest troska o Matkę Ziemię. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

30. Akcja Sprzątanie Świata w Polsce już w ten weekend

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie co roku w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tys. mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. W Polsce akcja ma miejsce od 1994 r., a krajowym patronem i koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Uczestniczy w niej wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm w ramach wolontariatów pracowniczych oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli. W tym roku w Polsce swoje akcje terenowe zarejestrowało ponad 3 tys. grup.

W czasie wielkiego finału sprzątać może każdy, komu bliska jest troska o Matkę Ziemię. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Do tej pory w Sprzątaniu Świata w Polsce udział wzięło ponad 23 mln uczestników, którzy wraz z Fundacją Nasza Ziemia zebrali ponad 45 mln kg śmieci. – W Polsce po raz 30. łączą się pełne energii i gotowe do działania zielone serca wolontariuszy Akcji Sprzątanie Świata. Z raportów wynika, że od początku w akcji wzięło udział ponad 20 mln uczestników. To oraz fakt, że odbywa się nieprzerwanie od 30 lat, czyni tę akcję tak wyjątkową w skali świata. W roku jubileuszu chcemy więc podziękować każdemu, kto uczestniczył chociaż raz w tej jedynej w swoim rodzaju lekcji ekologii. W roku jubileuszowym zapraszam każdego do poznania tej wyjątkowej mocy akcji Sprzątanie świata. Mocy, która łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem. Niech nasze tegoroczne sprzątania będą tego odzwierciedleniem. Zaprośmy do udziału swoje rodziny, przyjaciół, znajomych, koleżanki i kolegów ze szkoły, uczelni lub pracy i połączmy się w społeczność tworzącą wolontariuszy naszej Ziemi. Naprawdę warto! – zachęca Grzegorz Mikosza, główny koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Większość odpadów z tworzyw sztucznych przeżyje osoby, które je pozostawiają w przypadkowych miejscach, a rozkład plastiku nie oznacza, że znika on ze środowiska. Torba na zakupy po 400 latach wciąż zanieczyszcza środowisko pod postacią mikroplastiku. Podobnie, bo jakieś 450 lat, rozkłada się plastikowa butelka, która potem wciąż jest zagrożeniem dla otoczenia. Żeby całkowicie zniknęły, musi minąć nawet 1000 lat. Szkło z kolei nie jest toksyczne, jednak śmiecenie nim może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak pokaleczone zwierzęta czy pożary. Aluminium rozkłada się przez 200 lat, natomiast papier – maksymalnie pół roku. Aktualnie bardzo dużo odpadów można poddać recyklingowi, co pozwala na mniejsze ilości szkodliwych materiałów w środowisku. Dlatego warto segregować odpady, jak również rozważyć to, jakie produkty będzie się kupować i w jakich będą opakowaniach.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka