• +48 502 21 31 22

2 tys. wniosków w trzy tygodnie w programie "Moja Woda"

Łączną ilość zaoszczędzonej wody w województwie śląskim dzięki poprzednim edycjom programu szacuje się na ok. 445 tys. m³ rocznie.

2 tys. wniosków w trzy tygodnie w programie "Moja Woda"

Ponad 2 tys. wniosków na kwotę 10 mln zł w trzy tygodnie wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach programu „Moja Woda”. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego trzecia edycja wystartowała 3 sierpnia, ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 6 tys. zł dotacji. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększyło budżet programu do 230 mln zł.

– Minęły zaledwie trzy tygodnie od startu trzeciej edycji programu, a my już mamy dwa tysiące wniosków na łączną kwotę ponad 10 mln zł. To pokazuje, jak ogromne jest zainteresowanie tym programem. To tzw. strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Nabór mamy cały czas otwarty, wnioski można składać, ale jeśli pula środków przeznaczonych na program „Moja Woda” się wyczerpie, to trzeba będzie nabór zamknąć przed zaplanowanym terminem zakończenia, podobnie jak było w poprzednich edycjach – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać do 6 tys. zł, nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, na budowę przydomowych systemów „małej retencji”. Dzięki temu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren, np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place, ale służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych. Środki muszą być przeznaczone m.in. na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”, retencjonowanie w gruncie i na dachach oraz wykorzystywanie zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.

Tempo składania wniosków w całym kraju jest ogromne. – W związku z dużym zainteresowaniem programem „Moja Woda” zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku na program przeznaczymy 230 mln zł – oświadczyła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Program NFOŚiGW jest realizowany we współpracy z funduszami wojewódzkimi. W poprzednich edycjach tylko w województwie śląskim WFOŚiGW przyznał dotacje ponad 6 tys. beneficjentów i wypłacił blisko 19 mln zł. Szacuje się, że łączna ilość zaoszczędzonej wody w województwie śląskim to ok. 445 tys. m³ rocznie.

Zarówno ogłoszona w 2020 r. pierwsza edycja programu „Moja Woda”, podobnie jak i druga w 2021 r., cieszyły się ogromną popularnością. Na obie edycje MKiŚ przeznaczyło łącznie 236 mln zł. Zrealizowane do tej pory inwestycje pozwalają na zgromadzenie i zagospodarowanie na terenie prywatnych nieruchomości ok. 2,5 mln m³ wód opadowych i roztopowych rocznie, wspomagając w ten sposób walkę z suszą i lokalnymi podtopieniami. Celem rządowego programu jest zbudowanie 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych i zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,38 mln m³ rocznie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka