• +48 502 21 31 22

Coraz więcej emerytów jest zmuszonych wrócić do pracy

Polska jest krajem, w którym emeryci najczęściej zmuszeni są do powrotu na rynek pracy, jeśli chcą żyć na godnym poziomie.

Coraz więcej emerytów jest zmuszonych wrócić do pracy

Dostęp do opieki zdrowotnej i czynniki demograficzne mają duży wpływ na to, czy emeryci zdecydują się wrócić do pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez platformę Preply. Przeanalizowała ona dane z 45 najbogatszych krajów świata, a następnie dla każdego z nich oceniła prawdopodobieństwo powrotu emerytów do pracy. W swojej analizie uwzględniła osiem czynników, które zostały podzielone na trzy kluczowe grupy: system opieki społecznej (dostęp do opieki zdrowotnej, krajowy system emerytalny), gospodarka (koszty utrzymania, średni dochód dla obywateli powyżej 65. roku życia, stopa bezrobocia) oraz dane demograficzne (oficjalny wiek emerytalny, odsetek populacji emerytów, średnia długość życia).

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, Polska jest krajem, w którym emeryci najczęściej zmuszeni są do powrotu na rynek pracy, jeśli chcą żyć na godnym poziomie. Do tak niskiej oceny przyczynił się przede wszystkim system opieki społecznej plasujący się na drugim miejscu wśród najgorszych w krajach rozwiniętych i znajdująca się na ósmej pozycji gospodarka najmniej sprzyjająca przechodzeniu na emeryturę.

Drugie miejsce zajęły Włochy, mimo że gospodarkę tego kraju oceniono wyżej niż średnia dla wszystkich badanych państw. Słaby wynik w tym przypadku również wynika ze złego stanu systemu opieki społecznej (ocena trzecia od końca). Ponadto prawdopodobieństwo powrotu do pracy zwiększają czynniki demograficzne, czyli najwyższy próg uprawniający do ubiegania się o emeryturę (67 lat) i jedna z najdłuższych średnich długości życia (84 lata). Trzecia lokata przypadła Irlandii. Tutaj gospodarka została oceniona jako druga pod względem najmniej sprzyjających emerytom, a program opieki zdrowotnej zajął siódme miejsce od końca. Kraj ten zajmuje również 10. miejsce w ocenie danych demograficznych bezpośrednio powiązanych z powrotem do pracy, takich jak szczególnie mała populacja emerytów (14,81% obywateli).

Liderem wśród krajów, gdzie prawdopodobieństwo, że emeryci będą chcieli wrócić do pracym jest najniższe, jest Dania. Kraj ten ma najlepiej oceniany system opieki społecznej od względem finansowym. Druga jest Finlandia, która również zapewnia swoim emerytom najwyższej klasy program opieki społecznej (4. miejsce) i plasuje się tuż poniżej Danii, jeśli chodzi o dane demograficzne sprzyjające emeryturze (3. największa populacja emerytów na poziomie 22,87%), choć ani sytuacja gospodarcza Danii, ani Finlandii nie zachęcają szczególnie do przejścia na emeryturę. Podium zamyka Holandia, głównie dzięki swojemu systemowi opieki społecznej (3. miejsce). Na czwartym miejscu uplasował się Bahrajn z bardzo dobrymi warunkami demograficznymi, sprzyjającymi emerytom, a piąte miejsce przypadło Brunei dzięki sprzyjającej im gospodarce.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka