• +48 502 21 31 22

Liczba ofert pracy znów spadła

Pracodawcy dostosowują swoje koszty pracy nie tylko ograniczeniem zatrudniania nowych pracowników, ale też np. utrzymując realny spadek wynagrodzeń i szukając oszczędności w innych obszarach działalności.

Liczba ofert pracy znów spadła

Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w kwietniu 269 tys. nowych ofert pracy. To o 12,7% mniej niż rok temu i 17,2% mniej miesiąc do miesiąca,. To drugi miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ofert pracy zalicza ujemny wynik w ujęciu rocznym i drugi najsilniejszy spadek od wybuchu wojny w Ukrainie.

– Choć w danych z ostatnich miesięcy widać sporą zmienność z miesiąca na miesiąc, to trend – liczony np. średnią kroczącą dynamik z trzech ostatnich miesięcy – jest zauważalny. Rynek rekrutacyjny w Polsce słabnie i liczba wakatów jest obecnie o około 10% niższa niż przed rokiem – stwierdzono w raporcie Grant Thornton i firmy Element. – Biorąc pod uwagę kilkudziesięcioprocentową skalę wzrostu kosztów, z jaką mierzą się pracodawcy, spadek roczny o około 10% wydaje się nadal relatywnie niewielki. Wyraźnie widać, że pracodawcy dostosowują swoje koszty pracy nie tylko ograniczeniem zatrudniania nowych pracowników, ale też w inny sposób, np. utrzymując realny spadek wynagrodzeń (dynamika poniżej inflacji) i szukając oszczędności w innych obszarach działalności – skomentowali eksperci.

W kwietniu największy przyrost liczby ofert pracy odnotowano w branży medycznej – 33% rok do roku. Lekko zwiększony popyt pojawił się również wśród finansistów (4%). W pozostałych badanych zawodach zanotowano spadki. Są to prawnicy (38%), HR-owcy (33%), marketingowcy (29%), pracownicy działu IT (26%) oraz pracownicy fizyczni (24%).

Czytaj także: Bezrobocie w Polsce niższe niż rok temu

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka