• +48 502 21 31 22

Bezrobocie w Polsce niższe niż rok temu

Najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim – 3%. Na drugim miejscu jest woj. śląskie, gdzie jego poziom wynosi 3,7%.

Bezrobocie w Polsce niższe niż rok temu

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec kwietnia wyniosła w Polsce 5,3% – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To o 0,1 p.p. mniej niż w marcu, a także o 0,3 p.p. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim – 3%. Na drugim miejscu jest woj. śląskie, gdzie jego poziom wynosi 3,7%. Najgorsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim (8,9%).

Według wstępnych danych w końcu kwietnia 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób.

W liczbie zarejestrowanych bezrobotnych było 16,3 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy – stanowili oni 2% ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do końca marca liczba bezrobotnych Ukraińców spadła o ponad 1 tys.

Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła w marcu w Polsce 2,8% wobec 6% W UE i 6,5% w strefie EURO. Tym samym wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,6%), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia. Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Stopa bezrobocia według GUS mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka