Polski rząd zaktualizował strategię energetyczną do 2040 r. Najważniejszym źródłem energii będzie nie węgiel, a odnawialne źródła energii.
Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. przewiduje przekazanie na radykalną transformację energetyczną 726 mld zł. 86% tej kwoty trafi na inwestycje zeroemisyjne, w tym do elektrowni atomowych, wiatrowych i fotowoltaicznych. Z wiatru na lądzie i morzu oraz ze słońca Polska będzie pokrywać ponad 50% zapotrzebowania na prąd, a już za siedem lat ma to być 47%. W 2022 r. udział wynosił 17%. Węgiel, który obecnie ma 77% udziału w produkcji energii w Polsce, miałby w roku 2040 r. dostarczać tylko 8% energii.
Zgodnie z przyjętym przez rząd planem w 2035 r. energia jądrowa zapewni ok. 10% zapotrzebowania na prąd, a ostatecznie 20%, realizacja planów rządu wymaga więc dużych inwestycji. W same tylko sieci dystrybucyjne trzeba będzie włożyć 130 mld zł. Gaz miałby odpowiadać za 15% produkcji prądu.
Czytaj także: Węgiel nadal mocno dominuje w polskich elektrowniach
fot. pixabay.com
oprac. /kp/