• +48 502 21 31 22

Węgiel nadal mocno dominuje w polskich elektrowniach

Ok. 50% energii elektrycznej wyprodukowanej w minionym roku pochodziło z elektrowni na węgiel kamienny, 27% z elektrowni na węgiel brunatny.

Węgiel nadal mocno dominuje w polskich elektrowniach

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. w Polsce wzrosła w stosunku do poprzedniego roku, a krajowe zużycie spadło. Zdecydowana większość wyprodukowanej w Polsce energii pochodziła z węgla, który jest uważany za najbardziej szkodliwe dla klimatu źródło prądu.

Jak wynika z danych o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za okres od stycznia do grudnia 2022 r., krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła w tym czasie ponad 175 TWh. To wzrost w stosunku do 2021 r. o 0,91%. Z kolei zużycie to niecałe 173,5 TWh – czyli mniej o 0,53%. Polska była eksporterem netto energii elektrycznej – nadwyżka eksportu nad importem wyniosła niespełna 1,7 TWh, podczas gdy w roku poprzednim więcej energii Polska zaimportowała niż wyeksportowała – import netto wyniósł ponad 0,8 TWh.

Ok. 50% wyprodukowanej energii elektrycznej pochodziło z elektrowni na węgiel kamienny, 27% z elektrowni na węgiel brunatny, a 6% – z elektrowni gazowych. Źródła odnawialne, bez systemowych elektrowni wodnych, dostarczyły około 16% produkcji. 2/3 energii z tych źródeł odnawialnych pochodziło z turbin wiatrowych. Sam wiatr dostarczył prawie 10,5% produkcji.

Produkcja z węgla kamiennego spadła w ujęciu rocznym o niecałe 6%, a z węgla brunatnego wzrosła o ponad 3,5%. Wytwarzanie w elektrowniach na gaz spadło o 25%. Produkcja prądu z turbin wiatrowych wzrosła rok do roku o ponad 28%, a z innych źródeł odnawialnych, bez systemowych elektrowni wodnych, o 95%.

Polski rząd wcześniej zadeklarował odejście od węgla w latach 40. tego wieku. Zdaniem ekologów powinno to nastąpić wcześniej za względu na wysoką emisyjność paliw kopalnych. Jednocześnie ograniczone są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie. Przepisy dotyczące budowy wiatraków zaostrzył PiS w 2016 r. W ubiegłym tygodniu na stronie Sejmu poinformowano, że do pierwszego czytania w sejmowych komisjach aktywów państwowych oraz samorządu skierowano w sumie sześć projektów ustaw wiatrakowych, z czego jeden ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H. Czytaj więcej: "Potrzebujemy wiatraków, żeby nie spalać drogiego węgla". Premier o ustawie wiatrakowej.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka