• +48 502 21 31 22

UE chce zarządzać polskimi lasami? Powstaje komitet w celu obrony leśnictwa

– Niektóre kraje Unii Europejskiej swoje lasy już dawno zniszczyły, a polskie lasy są piękne i stanowią dowód fantastycznej gospodarki leśnej, która jest prowadzona przez wysoko wykwalifikowanych i kochających lasy polskich leśników – podkreślił Zbigniew Ziobro.

UE chce zarządzać polskimi lasami? Powstaje komitet w celu obrony leśnictwa

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej Solidarnej Polski z udziałem przedstawicieli władz Lasów Państwowych ocenił, że "Unia Europejska chce przeprowadzić zamach na polskie lasy, chce przejąć faktyczny zarząd nad polskimi lasami". – To tak naprawdę gra o wielkie interesy, ponieważ gospodarka leśna to bardzo duże pieniądze, a polskie lasy słyną ze swojej jakości. Niektóre kraje Unii Europejskiej swoje lasy już dawno zniszczyły, wytrzebiły, wykarczowały, wycięły, a polskie lasy są piękne i stanowią dowód fantastycznej gospodarki leśnej, która jest prowadzona przez wysoko wykwalifikowanych i kochających lasy polskich leśników. Nie możemy się zgodzić, żeby Unia Europejska położyła łapę na polskich lasach – podkreślił.

Jak dodał, to "Polacy, polski rząd i polscy leśnicy powinni decydować, jak prowadzimy naszą gospodarkę". – Dlatego podejmujemy inicjatywę zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma w przyszłości takie plany zatrzymać – poprzez wymóg, aby każda taka propozycja zmian traktatów była poprzedzona zgodą polskiego Sejmu, zgodą kwalifikowanej większości 2/3 głosujących – zapowiedział.

Michał Woś, polityk SP i były minister środowiska, zaznaczył że "w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z realnymi atakami ze strony Unii Europejskiej na polskie lasy, na możliwość zarządzania polskimi lasami przez Polaków". – Unia Europejska podjęła inicjatywę zmierzającą do tego, żeby zmienić traktaty i żeby sprawy leśnictwa, które w tej chwili są wyłączną kompetencją Polski, przesunąć na forum europejskie – powiedział. – Dzisiaj miło nam poinformować, że wspólnie z leśnikami zakładamy komitet inicjatywy ustawodawczej, dzisiaj kierujemy wniosek do pani marszałek. Pani marszałek ma kilka dni, żeby wydać postanowienie, i wtedy ruszymy z podpisami – zapowiedział Michał Woś.

Jak dodał, projekt "będzie chronił kompetencje Polski w zakresie leśnictwa i nie pozwoli na to, żeby te kompetencje były zawłaszczane przez UE". – Chcemy działać na przedpolu, nie tak jak teraz, kiedy do parlamentu trafiają już gotowe rozwiązania, i wtedy się je ratyfikuje albo nie. Działamy na przedpolu, żeby jakiekolwiek działanie dotyczące leśnictwa i ograniczenia kompetencji Polski mogło być skierowane do UE, musiała być zgoda parlamentu – i to nie zwykłą większością, ale 2/3 polskiego parlamentu przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jesteśmy przekonani, że to będzie chroniło polskie lasy i polskie kompetencje w zakresie leśnictwa – oświadczył.

W wydanym na początku marca wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw". Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

Czytaj także: Unia Europejska chce zadbać o bioróżnorodność w lasach, także polskich

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka