• +48 502 21 31 22

Podwyżki pracownikom dała ponad połowa polskich firm

Intensywność i formy wsparcia pracowników w związku z wysoką inflacją są zróżnicowane ze względu na branżę reprezentowaną przez przedsiębiorstwo.

Podwyżki pracownikom dała ponad połowa polskich firm

52% firm w Polsce jednorazowo podniosła pensje swoim pracownikom, a 48% deklaruje, że podnosi pensje adekwatnie do wzrostu inflacji. Z kolei 30% przedsiębiorców oferuje pracownikom pracę w formie płatnych nadgodzin. Dodatkowe benefity ograniczające wydatki, jak np. dofinansowanie dojazdów do pracy czy bony towarowe do sklepów, zapewnia pracownikom 23% badanych firm, a 13% przyznało im jednorazowo premię inflacyjną.

Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, wśród dużych firm obserwowana jest większa aktywność we wspieraniu pracowników w związku z inflacją. Jednorazowa podwyżka pensji została przyznana przez 62% dużych przedsiębiorców wobec 48% mikrofirm. Dodatkowo 52% dużych przedsiębiorstw deklaruje, że wynagrodzenia ich pracowników rosną adekwatnie do wzrostu inflacji, wśród mikro- i średnich firm jest to 47%. – Więcej dużych przedsiębiorców (38%) umożliwiło zatrudnionym pracę w formie płatnych nadgodzin, podczas gdy na takie działanie zdecydowała się co czwarta mała firma. Dodatkowe benefity swoim pracownikom zapewniały najczęściej duże przedsiębiorstwa (34%), a najrzadziej średnie firmy (17%) – podkreślają analitycy.

Ekonomiści zwracają uwagę, że intensywność i formy wsparcia pracowników w związku z wysoką inflacją są zróżnicowane ze względu na branżę reprezentowaną przez firmę. Jednorazowe podniesienie pensji częściej deklarowali przedstawiciele firm usługowych i branży TSL (po 55%) niż handlowych (47%). Ponad połowa firm budowlanych (53%), usługowych (52%) oraz TSL (51%) deklaruje, że podnosi pensje adekwatnie do wzrostu inflacji. W handlu i produkcji takich firm jest z kolei po ok. 40%.

Według badania możliwość pracy w formie płatnych nadgodzin najczęściej umożliwiają branże budowlana (39%) i produkcyjna (32%), a najrzadziej handel (21%). Najwięcej wskazań na dodatkowe benefity wspierające pracowników było wśród firm budowlanych (32%), a najmniej w branży TSL (17%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka