• +48 502 21 31 22

Kobiety kładą nacisk na łączenie życia zawodowego z prywatnym

Możliwość zarządzania godzinami wykonywanych obowiązków czy zadaniowy lub czterodniowy system pracy są obecnie pożądane i coraz częściej promowane wśród pracodawców.

Kobiety kładą nacisk na łączenie życia zawodowego z prywatnym

Większość Polek pozytywnie ocenia swoje miejsce zatrudnienia, a najważniejsze są dla nich sprawiedliwe wynagrodzenie i bezpieczne warunki pracy. Zdaniem ekspertów kobiety podczas procesów rekrutacyjnych bardzo dbają o odpowiednie przygotowanie, jednak zdarza się, że brakuje im pewności siebie.

Jak wynika z danych ManpowerGroup, 70% kobiet w Polsce ma pozytywne odczucia względem swojego aktualnego miejsca pracy. Najważniejszymi dla nich czynnikami z tym związanymi są m.in. sprawiedliwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę (wskazało tak 94% kobiet i 93% mężczyzn), bezpieczne warunki (91% kobiet i 87% mężczyzn), współpraca z ludźmi, z którymi dobrze im się pracuje i którym ufają (89% kobiet i 85% mężczyzn), ubezpieczenie zdrowotne i benefity (88% kobiet i 79% mężczyzn) oraz rozwój kariery zawodowej, np. możliwość awansu i podwyżki (86% kobiet i 75% mężczyzn). Jeśli chodzi o oczekiwania Polek względem elastyczności miejsca pracy, 75% z nich chce możliwości wyboru godzin rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy (wskazało tak też 71% mężczyzn), a 66% wskazuje na potrzebę dłuższego urlopu (65% mężczyzn) i pełnej elastyczności co do miejsca wykonywania obowiązków zawodowych, w zależności od codziennych planów (56% mężczyzn).

Agnieszka Sarecka, ekspertka rynku pracy i manager zatrudnienia stałego w Manpower zauważa, że choć podczas prowadzonych procesów rekrutacyjnych kobiety bardzo dbają o odpowiednie przygotowanie do rozmów o pracę, to niestety bywa, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne kompetencje. – Bywa, że są mniej dyspozycyjne od mężczyzn oraz większy nacisk kładą na łączenie życia zawodowego z życiem osobistym. W konsekwencji tego zapytane o oczekiwania finansowe wskazują niższą kwotę, niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Podczas rekrutacji kobiety najczęściej zwracają uwagę na stabilność zatrudnienia, preferują umowę o pracę od innych form zatrudnienia. Ważna jest dla nich lokalizacja firmy, godziny pracy, możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej, oferta szkoleń i rozwoju w organizacji, a także benefity pozapłacowe. Pandemia miała ogromny wpływ na obecne oczekiwania kobiet względem elastyczności. Możliwość zarządzania godzinami wykonywanych obowiązków, zadaniowy lub czterodniowy system pracy o którym coraz więcej mówi się w ostatnim czasie, jest obecnie pożądany i coraz częściej promowany wśród pracodawców. Potrzeba elastyczności wynika w dużej mierze z koniecznością łączenia macierzyństwa z karierą zawodową – tłumaczy ekspertka.

– W kwestii zapewnienia parytetu w obsadzaniu stanowisk duże znaczenie ma tutaj branża. Zupełnie inaczej wyglądać będą proporcje chociażby w branży produkcyjnej w zestawieniu z branżą administracyjną, finansową, HR, szkoleniową czy w obsługą klienta, gdzie przewagę stanowią kobiety. Niemniej jednak organizacje są otwarte na zatrudnianie kobiet w wyspecjalizowanych, technicznych działach, często wspierają je w rozwoju po urlopie macierzyńskim. Oprócz gwarantowanych ustawą przywilejów niektórzy z nich decydują się na zapewnienie swoim pracownicom dodatkowych bonusów jak dodatkowe płatne dni urlopowe czy bezpłatne przedszkole na terenie firmy – wskazuje Agnieszka Sarecka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka