• +48 502 21 31 22

Podatek od nieruchomości a najem prywatny

Najem prywatny - opłacalny tylko ryczałt?

Podatek od nieruchomości a najem prywatny

Wynajmowanie nieruchomości na cele mieszkalne w roku 2023 staje się coraz mniej opłacalne. W tym roku można bowiem płacić ryczałt od najmu prywatnego albo wynajmować mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy wybór już dokonany? Jeżeli nie warto jeszcze się zastanowić co będzie bardziej w określnej sytuacji opłacalne. Dlaczego? Ponieważ kontrowersje zaczął wzbudzać podatek od wynajmowanej nieruchomości.

Do tej pory, bez względu na to jaka forma opodatkowania najmu prywatnego została wybrana, podatek od nieruchomości był w tej samej wysokości czyli taki jak podatek od mieszkania (maksymalnie) 1 zł/m2. Ministerstwo Finansów w styczniu bieżącego roku, uznało jednak, że wysokość podatku od nieruchomości zależy od tego czy nieruchomość wynajmowana jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy w ramach ryczałtu (najem prywatny poza działalnością). I tak, jeżeli najem odbywa się w ramach prowadzonej działalności to stawka podatku od nieruchomości będzie wyższa i będzie wynosić (maksymalnie) 28,78 zł/m2 (źródło: interpelacja poselska nr 37882)

Przykład:

Mieszkanie o powierzchni 50 m2 - najem prywatny na cele mieszkalne - ryczałt - podatek od nieruchomości: 50 m2 x 1 zł/m2 = 50 zł (rocznie).

Mieszkanie o powierzchni 50 m2 - najem prywatny na cele mieszkalne - działalność gospodarcza - podatek od nieruchomości: 50 m2 x 28,78 zł/m2 = 1439 zł.

Co jeszcze przed nami - a co z opłatami za wywóz śmieci (czy też będą w różnej wysokości...)?

Podobne artykuły

Wyszukiwarka