• +48 502 21 31 22

Z Morza Bałtyckiego wyłowiono hulajnogi elektryczne

60-70% odpadów znajdujących się w morzu to plastik, a na każde 100 m bałtyckich plaż przypada od 50 do 300 sztuk odpadów.

Z Morza Bałtyckiego wyłowiono hulajnogi elektryczne

Zespół nurków przeprowadził akcję sprzątania Morza Bałtyckiego z zalegających w nim odpadów. Niedaleko mola w Gdyni-Orłowie wyłowiono z dna dziewięć hulajnóg elektrycznych.

Choć korzystanie z tych pojazdów jest niskoemisyjną formą transportu, w związku z ich popularną pojawiły się liczne problemy, które wiążą się także z zaśmiecaniem środowiska. Molo znajdujące się przy wspomnianej gdyńskiej plaży zostało wyłączone z obszarów, na które można wjechać taką hulajnogą. Oprócz elektrycznych pojazdów nurkowie wyłowili też biżuterię, pieniądze i kastet.

Morze Bałtyckie należy do grupy najbardziej zanieczyszczonych akwenów świecie. Szacuje się, że 60-70% odpadów znajdujących się w tym morzu to plastik, a na każde 100 m bałtyckich plaż przypada od 50 do 300 sztuk odpadów – kubków, butelek, opakowań foliowych czy niedopałków. Dodatkowo w Zatoce Gdańskiej zalega około 100 wraków statków, w których znajdują się niebezpieczne odpady chemiczne czy olej napędowy.

80% odpadów dryfujących po europejskich morzach pochodzi z obszarów lądowych, 20% związane jest z turystyką przybrzeżną, rybołówstwem i żeglugą. Śmieci przedostają się do mórz głównie dzięki rzekom. Jako główną przyczynę zanieczyszczenia mórz odpadami autorzy wskazują potrzeby człowieka. Czytaj więcej: Większość europejskich obszarów morskich jest zanieczyszczona

fot. Centrum Techniki Nurkowej Gdynia
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka